Zef Sokoli-Takimi i parë

Mirë se erdhët në faqen e Autorit: Willkommen auf der persönlichen Webseite von: Pal Sokoli

         Klikon>    Bisedë e shkurtër me Bacen Zef Sokoli

 

     

           Zef dhe Pal Sokoli; ne Belo Horizonte|Maj.08-Në Kioskun e B. Zef,vendpunimin e tij qysh para 60 vitësh.

Duke folur me xhaxhin Zef ne Messenger 
 

TAKIMI I PARË  PAS 64 VITESH ME AXHEN  ZEF SOKOLI NE BRAZIL

Shqipëria është një trup, një gjak, një kokë, ashtu ta bëjmë. Po të ndajmë diçka nga trupi ai nuk jeton”

 Në jetën e njeriut ndarjet janë shumë te vështira, ato janë të vështira sidomos kurë ndahesh nga një i(e)dashur, nga një i afërm, e aç më të rënda kur ndahesh thjeshtë nga një gjak i yti, dhe pesha e mallit vjen e rritet për aq sa zgjatë edhe jeta. Malli është i pangopshëm dhe ushqehet me ndarjet,ushqehet me mërzinë,me mendimet,e pastaj edhe me vetveten, e rritet,e rritet e bëhet bjeshkë mbi supet e njerëzve qe bëhen të pandashëm me përmallimet, me ndarjet, me pritjet, nuk e di se sa prej tyre e shohin si një dritë përtej tuneli shpresën qe një ditë këtë bjeshkë të mbledhur me ditë, me muaj, me vite, me një jetë te tëre ta shkarkojnë nga supet e tyre. Po çka është më e keqe në këto ndarje nuk merr pjesë vetëm një njeri, aty marrin pjesë më së paku dy, çka do të thotë se kjo bjeshkë e përmallimit nuk është një, po kjo bjeshkë na vjen si e dubluar, e shumëzuar mbi çdo pjesëmarrës në ndarje.E fillova kështu këtë rrëfim, pasi qe shkarkova nga supet e mija një bjeshkë malli, dy bjeshkë malli,shumë bjeshkë malli dhe i shkarkova mbi Oqeanin Atlantik qe ti bëje urë dhe një ndarje 64 vjeçare ta kthej në BASHKIM.
Mu dashtë një rrugë deri në Belo Horizonte në shtetin e Brazilit,mu dashtë ta kaloj Atlantikun qe të bashkohem me një degë të shkëputur të familjes Sokoli,dhe me Lulen e saj, veprimtarin e paepur të Shqipërisë etnike  axha  i dashur Zef  Sokoli. Qe nga data 15. mars 2008. kur veprimtari  dhe shkrimtari Engjëll Koliqi, në shtegtimin e tij për çështje kombëtare hapi dyert i pari në shtëpinë e bacës Zef, rilindi lidhja në mes Sokol-ve në Europë dhe në Brazil. Pasi morëm kontakte, telefonuam disa here në mes veti,dhe pa menduar shumë sigurova biletën për në Belo Horizonte(Horizontet e bukura) dhe me datën 5 maj 2008 mora fluturimin në relacionin Dyseldorf-Paris-Rio De Janiro-Belo Horizonte. Përpara syve me shfaqeshin fotot qe mi kishte dërguar Engjëlli, kështu qe kisha imazhe të dukjes së ti.. Po në kokë kisha një peshë të madhe të përgjegjësisë qe më duhej  të shtjelloja 64 vite, pastaj nga një familje 12 anëtarësh tani kishim afër 100 anëtarë. Gjithë rrugën tretesha në mendime, çka do me mbetet pa i treguar, çka do harroj pa e pyetur, kështu ndjeja një përgjegjësi të madhe për çka do ti mbetem njëri tjetrit “borxh“.

"Ah Plisi- Serbët këdo shifnin me Plis, thonin " Ballisti", se Plisi ju merrte sytë, por edhe ballistët po se po"b.Zef.

Pikërisht në orën lokale(të Brazilit)10,35 minuta të datës 06.05.08 ,zbrita ne Aeroportin e Belo Horizontes dhe çdo gjë shkonte shumë ngadalë, kisha për të pritur bagazhin, pastaj pritesha qe do ketë edhe kontrollime dhe me dukej se po vonohem shumë,edhe pse nuk zgjati me tepër se 15 minuta, më bëhej se dikush më priste jashtë. Mora koferin dhe një çantë dore dhe po e tërhiqesha deri ne dalje,kaloja përskaj shumë njerëzve qe mbanin pano me emra të atyre qe pritnin në duar, i lexova të gjitha me radhë,nuk kishte Sokoli gjëkundi të shkruar. Pasi i rashë në fund atyre njerëzve u ktheva edhe njëherë të shoh  se mos e kisha kaluar gjëkundi, prapë nuk kishte. Mësyva drejt daljes kur para recepcionit shohë një njeri të ulur ne një karrige,më flokë dhe mjekërr të bardhë, me një shkop në duar dhe sodiste daljet pothuaj se pa lëvizur fare asnjë milimetër. Baca Zef, thash me vete. U përvodha anash qe mos të me sheh. Nxora një video kamerë qe kisha në çantën e dorës dhe po e incizoja disa minuta pa me vërejtur fare. Dikur nuk mu durua dhe ju hodha ne përqafim. “Heu Pal Sokoli heu, mirë se të pruri  zoti”, më tha. Mirë se të gjeta o Zef Sokoli ja ktheva dhe u zhgreha në vajë. Mu dukë se ky vajë me ç’liroj nga një përgjegjësi, mu dukë se me lehtësoj, kështu mbetem disa minuta të përqafuar dhe pastaj si instinktivisht u nisem dika qe te dy. U nisem për në shtëpinë  e bacës Zef me autobus. E gjithë rruga shkoj duke i shtruar pyetje njeri tjetrit. Kur më ka vdekur babi im, kur ka vdekur Brahimi, babai i yt, e kur ka vdekur Preni, ishin pyetjet e para të bacës Zef. “Iu bre, kurrë nuk u  pashë më fytyrën asnjërit”, tha baca pas përgjegjës sime, dhe ca pika loti i rrjedhën nga sytë e rrudhur dhe i rrëshqitën nëpër mjekrrën e bardhë si bora dhe të krehur me pedanteri. Për mua ata lot ishin ortek qe rrokullisen mbi mua dhe nuk mund e përmbaja vetën pa e përqafuar disa herë rrugës thuajse doja të ja shtrëngoj plagët e 64 viteve. Tani jam në shtëpinë e bacës Zef dhe po i “lëpijmë “ plagët e njëri tjetrit. Mjekra e tij reziston ende për idealin e tij; Shqipëria e bashkuar e pavarur dhe sovrane. I tregova se edhe unë kisha 28 vite mjekërr po e kisha  hequr me 17. shkurt 2008 më rastin e pavarësisë. Mirë ma kthej “ti paske arritur qëllimet tuja, po unë të mijat jo ende”. Dëshira e tij e madhe është ta vizitoi Kosovën dhe Shqipërinë nëse mund i  përballon udhëtimit të gjatë me aeroplan, dhe nëse e lejon mjeku i ti personal qe kujdeset për të. Vuajtjet e tija janë të papërshkrueshme, ënde i ka shenjat këmbëve kur në Janarin e 1945-ës i ngrijnë nga bora e madhe dhe të ftohtit diku në fshatin Polac shumë afër shtëpisë se Shaban Polluzhës, kur kishte dezertuar nga brigada e tij “qe ti dalë në ndihmë një njeriu qe mendonte krejt si unë”,thotë baca Zef. Ne pyetjen time se a ke porosi sa  për fillim për shqiptarët kudo janë, më tha po kam;” Shqipëria është një trup, një gjak, një kokë, ashtu ta bëjmë. Po të ndajmë diçka nga trupi ai nuk jeton, prandaj pas këtij hapi që bëmë të mendojmë në bashkimin e trojeve shqiptare, e nëse do të jam ëndë gjallë do ta hekë edhe unë ballist i moçëm , këtë mjekrrën time”.

 

 Komente te dhena te "Zemra shqiptare"

 

Takimi me axhën Zef Sokoli,gëzim,mall dhe dhembje
shabancakolli@yahoo.de shaban Cakolli 02-07-2008, 06:02pm

Bashkimi familjar pas disa dekadash është gëzim që nuk përshkruhet me pak fjalë.Kuptohet veq gëzimit pa dyshim rrjedhin pika lot gëzimi,malli e habie,dhimbje,por që të gjitha i shpërblen lidhja e bashkimit familjar.Zoti e ka bekuar xhaxha Zef Sokolin,ndryshe pa bekimin e tij nuk do të mund mund të vënte këtë lidhje.Zoti eka bekuar të madhin veprimtarin e shquar kombëtarë e shkrimtarin e madh Engjull Koliqi dhe e ka drejtuar në vënjen e kësaj lidheje.Padyshim ky bekime ka mbërri edhe Pal Sokolin.Përgëzime z.Pal Sokoli për bashkim me xhaxhain tuaj,e ndjeva për xhaxha timin atë plak të mençur e pedant,e putha mu në mjekrrën e bardhë.Paqi familje të mëdha dhe gëzime të një pas njëshme. 

 

 

Pershendetje te perzemerta nga Belo Horizonte
palsokoli@hotmail.com Pal Sokoli 17-05-2008, 07:53pm

Znj. E nderuar Kozeta,I nderuari z.Selim
E di se jeni emocionuar edhe ju shum,edhe gjithe kujt i vlon gjake neper zemer,Ju po me dukeni disi edhe me te aferm kur e shprehni ate emocion,apo me mire me thene e ndani me mue,Ju falenderoj nga zemra.
Me Bacen Zef kemi mjaft qka te bisedojme,por me besoni edhe gjera te dhimbshme shum.Kane lindur e shkuar shum nga te tanet e nuk ju kemi pare fytyren,nuk ju kemi ndegjue pulsin e jetes.E pashe se gjaku yne nuk u pajtoka me roberi te Atedheut kurre;"po te kisha qene ne Kosove gjate luftes se fundit,me keto vjete te mija pa marre pjese ne lufte nuk e kisha lane".(Z.Sokoli)
Pastaj ec e mos kembengul ta gjeshe nje xhevahir te kombit,edhe pertej 100 Oqeanesh.
Edhe nje here ju falenderoj dhe ju uroj te gjitha te mirat ne jete,ju dhe te gjithe atyre qe kan perjetuar me mua keto momente.
Perzemersisht
Pal Sokoli-B.Horizonte
 

 

 

 

 

VERTETË MREKULLI , SHUMË U EMOCIONOVA, URIME, URIME
selimhasanaj@hotmail.com Selim Hasanaj 17-05-2008, 11:01am

Zoti Pal Sokoli
Po sikur motra Kozetë edhe unë thëm se jamë prek shpirtnisht kur lexova per takimin tënd me axhen Zef pas 64 viteve. Tye or vëlla të lumt per këmbnguljen tande per ta gjet axhen, i lumt edhe Zotit Engjel Koliqi që e xheti bacen Zef. I lumt edhe Baces Zef që ka ruejt kujtesen per Kosovën ,Shqipninë dhe trojet arbnore, Që ka ruejt kujtesen pas kaq vitesh edhe per familjaret dhe të dashtunit e vetë në vendlindjen e tij. 64 vite nuk janë pak. Kisha pas deshirë ta takoj anise nuk e njof bacen Zef në Kosovë dhe per hirë të tij ti dridh telat e QIFTELIS, ose ti dridhim së bashku ata. Nji Zot e din, ndoshta edhe do takohemi nji ditë anise edhe unë jamë mergimtar në Norvegjinë polare. Pershendetje per Tye vëlla Pal, urime dhe shendet e suksese në jetë.
Nga Sarpsborg i Norvegjisë
Selim Hasanaj 

 

 

 

 

Me ka prekur shume takimi tend me axhen z.Sokoli
kzylo@yahoo.com Keze (Kozeta) Zylo 15-05-2008, 02:51am

I nderuar z.Sokoli,

Me ka prekur shume takimi tend me axhen, fotoja tende me te flet shume, eshte lidhja e gjakut, afiniteti shpirteror qe me emocionoi pa mase!
Pacim vellazerim dhe bashkim me te gjithe shqiptaret!
Me shume respekt,
Kozeta Zylo, New York 

 

 

 

 

 

SHQIPJA NE BELO-HORIZONTE

 

Pal Sokoli(Poezi per Gjon Sokolin,djal i axhës qe jeton në Brazil)RRUGA RIO DEJANIRO 300 Diku përtej...

Posted by Pal Sokoli on Freitag, 4. Dezember 2009..
 

Liman Zogaj:
Pas 64 viteve flet shqip Shqiptari
Zef Sokoli

Une jam
Sizif i gjalle
i verbuar nga dashurit
Feniks i djegur
dhe kurr me
as nga prushi
as nga hiri
su bera
as zog
as gur.
Une jam
zogu i diellit
me Flamurin e Skenderbeut nene pupla
me Gjuhen e Naimit ne kenge
me Lotin e Nene Terezes ne vaje
Une
Kosovari i humbur
deri ne Horizontet e Bardha
derdha lote
kullova gjake.

As memec nuk u bera
gjashtedhjet e kater vite fola me vete:
Jam Kosovar
Atdhe e kam Shqiperin Etnike.
Mbaje mjekerr te gjate
sa nje cope bjeshke
sa nje therr Pashtriku
sepse Malet me pagezuan
me formulen e pergjakur te Pagezimit
-Meteor Drite.
Xhama ime rri penge
te ura e me harqe
te gurra e drinit te bardhe
te lisi me litarin e varur
te oxhaku i kulles se djegur
te shpata e pergjakur
e zvarranikeve te karpateve.
te Lapidaret e Lirise nene Dielle.
Atdheun e lashe ne Flake
une i shkrumuar ika
Trembedhjet nete
neper detine e trazuar
trembedhjet dite
neper ferrin e Dantes
ne mese te klithmese dhe vdekjes
me pagezuan:
Zef Sokoli,
O Titaniku i humbur.
Aiii
pse,ma kerkoni
anamnezen e vrare
atje ne Kosoven e Rinuar,
ne gjoksin e Shqiperise Etnike
ma gjeni grupin e gjakut
indet dhe qelizat
qe kurren e kurres nuk kallen.
Une
Betohem vetem:
PARA FLAMURIT ME SHKABE
PARA SHPATES SE SKENDERBEUT
TE ISTIKAMET E ADEM JASHARIT
BETOHEM , BETOHEM , BETOHEM.

 

 

 

 

 
Engjëll Koliqi: Në Belo Horizonte ngjau mrekullia
E marte, 18-03-2008, 09:59pm (GMT+1)


 

NË BELO HORIZONTE NGJAU MREKULLIA:

Me vulën e Republikës – Nënë Kosova i gjen bijt e saj mbas 64 vjetësh

Biri i Kosovës – Zef Sokoli (tashmë 84 vjeç), gjatë luftës së dytë botërore, derisa po studjonte drejtësinë, në Universitetin e Zagrebit, krahas intelektualëve shqiptarë të kohës, ishte në shërbim të kombit, në radhët e Ballit Kombëtar. Me kapitullimin e fashiuzmit italian, që edhepse pushtues, në tokat tona gëzonte respekt e simpati, sepse njihte Shqipërinë Etnike mbi të gjitha trojet shqiptare, Zefi – për të shpëtuar kokën nga bishat e tërbuara serbosllavoçetnikofashistokomuniste, kishte ikur në Itali dhe ishte strehuar përkohësisht në Napoli. Mbas pak, merr udhën e gjatë dhe mbërrin në Brazil, për t'u vendsosur në kryeqytetin e shtetit Minas Gerais – në të bukurin Belo Horizonte. Këtu krijon edhe familjen e tij dhe vazhdon jetën shqiptari i ndershëm dhe shumë i respektueshëm, që kurrë s'e kishte harruar Nënë Kosovën, as Loke Shqipërinë. Sot – më 15 mars 2008 – mbas 64 vjetësh, ngjau mrekullia e vërtetë dhe unë - kosovari i vogël isha mysafir në familjen e kosovarit të madh – Zef Sokoli-t, në Belo Horizonte.

Shkruan: Engjëll KOLIQI

 

Belo Horizont, mars 2008. – Është hera e pestë që vij në Brazil, brenda një viti, që nga 2 marsi 2007, kur erdha herën e parë, në delegacion me ish kryetarin e Komunës së Vitisë – Z. Musa Misini dhe me këshilltarin e Kuvendit të Vitisë (tash edhe zëdhënës) – Z. Sarë Gjergji. Që atëherë Kosovës iu hapën dyert e bashkëpunimit të gjithëmbarshëm, në shtetin brazilian Minas Gerais. Bile, kryetari i Parlamentit të këtij shteti – Alberto Pinto Coelho, në takim me delegacionin kosovar, atëherë ka thënë se Kosova këtu ka të hapura jo vetëm dyert, por edhe zemrat e të gjithë banorëve mineirë. Duke u thirrur në mrekullinë që ngjau tash, arsyeshëm po mendoj: mbase paska qenë edhe magneti patriotik i Familjes Sokoli.

Gazetari i ri Caio Werneck, ka përcjellur veprimtaritë e mia këtu, në secilën nga vizitat që kam bërë dhe ato janë botuar gjithnjë në shtypin shqiptar në Kosovë, në Shqipëri dhe në diasporë, sikur edhe në shumë faqe interneti në gjuhën shqipe. Kur do mrekullia: duke lexuar një nga artikujt e Caio-s, shkrimtari e patrioti i mirënjohur Pal Sokoli, nga Gjermania, më shkruan me një kërkesë shumë interesante. Mbasi më tregon se Xhaxhai i Tij – Zef Sokoli, që nga lufta e dytë botërore nuk e ka parë më Kosovën, më thotë se ai është shpërngulur në Brazil dhe është vendosur në kryeqytetin e Minas Gerais-it – Belo Horizonte. Pali më shkruan se deri në Luftën Çlirimtare të Kosovës kanë pasur korrespondencë me Bacën Zef, por që nga lufta ka humbur çdo gjurmë. Më porositi, nëse kam mundësi të marr vesh a është i gjallë e nëse jo, të kontaktoj disi dikënd nga familjarët e tij.

Ta njohim pak Familjen Sokoli dhe Zef Sokolin e ri

Familja Sokoli është një nga degët më të mira të trungut të Familjes Paplekaj, gjithnjë aktive dhe pararojë e çështjes kombëtare. Pashko Paplekaj (kushëriri i Zef Sokolit) ishte pjesëmarrësi më i ri i Konferencës së Bujanit, ku – në mungesë të pjesëmarrjes së shqiptarëve në Mbledhjen e AVNOJ-it, ishte vendosur për mundësinë e vetëvendosjes së popullikt shqiptar mbas luftës, deri në bashkimin me Shqipërinë. Edhe Sadik Gjoni, njëri nga veprimtarët më të shquar të Lëvizjes Kaçake, ishte po nga kjo familje patriotësh. Edhe në luftën e fundit çlirimtare, kjo familje humbi gjashtë anëtarë (pesë vëllezër dhe një motër). Gjergj Sokoli, i msakruar në prill 1999, veç është shpallur Dëshmor i Kombit.

Zef Sokoli, i vëllai i Ibrahim dhe Prend Sokolit, si njëri nga intelektualët e shquar të Brigadës së IV partizane, ishte propozuar për sekretar rinie. Mirëpo, duke vërejtur se asgjë nuk po realizohej nga vendimet e Konferencës së Bujanit, që në fakt ishte tradhtia sllavokomuniste kundër popullit shqiptar, Zefi dezertoi nga brigada partizane, duke marrë mbas vetit edhe shumë bashkëluftëtarë të tjerë dhe iu bashkëngjit trimave të brigadave shqiptare të Ballit Kombëtar, nën komandën e Shaban Polluzhës dhe të Demë Ali Pozharit, duke luftuar trimërisht kundër hordhive serbosllavoçetnikokomuniste, në malet e Drenicës dhe gjetiu nëpër Kosovë, deri në Malësinë e Gjakovës. Zefi ishte kapur disa herë nga hordhitë çetnikokomuniste dhe ishte torturuar, madje edhe në vende publike. Disa herë e kishin lidhur për shtylla elektrike, në qendër të Gjakovës dhe e kishin rrahur publikisht, deri në alivanosje, duke e lënë gati të vdekur, të shtrirë përdhe. Në një rast të tillë, mbasi e kishin zgjidhur, dikush nga njerëzit e thjeshtë e kishte këshilluar që të ikte, sepse ai do të vritej nga çetnikokomunistët. Kështu, një ditë të bekuar, Ai kishte ikur në Kroaci, prej nga shkon në Itali. Mbas qëndrimit në një kamp, në rrethin e Napolit, Zefi niset drejt Amerikës dhe mbërrin në Brazil, ku Nënë Kosova e zbulon dhe e gjen mbas plot 64 vjetësh.

BRAKOS  e kërkon dhe e gjen menjëherë Zef Sokolin

Pa vonuar, u vumë në kërkim të menjëhershëm, ne – Instituti BRAKOS dhe: falë internetit i ramë në gjurmë Bacës Zef. Duke avansuar kërkimin në internet e gjetëm adresën dhe telefonin e Luciana Sokolit. Të premtën e 14 marsit, në darkë e mori në telefon Profesoresha Vera Lucia, por nuk u përgjigj askush (hyri sekretaria telefonike). Të shtunën në mëngjes e mori dhe nga andej u përgjigj Luciana, duke konfirmuar me krenari e me gëzim se është Luciana Sokoli, e bija e Zef Sokolit. Me plot emocione, i tha Profesoreshës Vera, se po shkon ta thërras Babain, që të flasim drejtëpërdrejtë me te

Kur s'ka shi, ban edhe breshën

  mora telefonin, me shumë emocione. Mirëdita Zotni Zef – i them. Ma kthen: - Tungjatëjeta! Një tungjatëjeta me plot krenari, e shqiptuar aq bukur, sa që ma çonte mallin e pleqëve tanë krenarë, që kurrë nuk jepeshin, megjithë torturat e pashmangëshme, nga pushtuesit!!! U emocionua Baca Zef, duke më thënë se e ka për turp që më kërkon të flas më ngadalë, sepse nuk m'i kupton të gjitha fjalët. Nuk ka faj – plot 64 vjet pa e shndërruar asnjë fjalë shqipe me njeri! Që në fillim, ma uroi pavarësinë e Republikës së Kosovës, duke më thënë se nuk i pëlqen kjo zgjidhje, sepse ai ka qenë veprimtar shumë aktiv për jetësimin e Shqipërisë Etnike. Mirëpo, si përfundim tha: - "Kur s'ka shi, ban edhe breshën"! Duke biseduar, nën trysni emocionesh, me pamundësinë që t'i përmbahemi vajit, u muarëm vesh që të takohemi mbasdite, në ora 16 – normalisht, në shtëpinë e Tij.

 Ne e sidomos Pali, nën ethet e pritjes

humë ngadalë shkonin minutat e kësaj të shtuneje të 15 marsit. Doja që sa më parë ta takoj Ballistin e Madh – Zef Sokolin, i cili plot 64 vjet nuk e ka parë Kosovën -  Shqipnin' e Tij, plot 64 vjet nuk i ka parë njerëzit e vet, plot 64 vjet nuk ka takuar shqiptarë as nuk ka pasë me kënd të flas shqip. Shkëmbejmë disa mesazhe, përmes postës elektronike me Palin. Mbasi na dërgoi dy numrat e tij të telefonit, Profesoresha Vera insistoi që t'i telefonojmë menjëherë. Telefonuam në shtëpinë e tij, në Gjermani, por meqë ai nuk ishte në shtëpi, biseduam me njërin nga fëmijët dhe me bashkëshorten e Palit, e cila na tha se mbarë familja janë shumë të emocionuar dhe me padurim po presin lajmet e para nga Axha Zef, mbas një kohe të gjatë, kur i kishin humbur të gjitha shpresat se do ta dëgjonin e do ta shihnin të gjallë. Mandej i telefonuam Palit në telefonin mobil dhe biseduam me te e ia konfermuam se mbasdite, me shumë gëzim jemi mysafirë në shtëpinë e Bacës Zef – në Familjen Sokoli, në Belo Horizonte. Pali, shumë i emocionuar, hetohej se është nën ethet e pritjes, për lajmet e para për Bacën Zef.

Ndjehem i privilegjuar

Në njërin nga mesazhet e tij të sotëm, përmes postës elektronike, Pali më dërgoi edhe adresën e faqes së tij të internetit (www.guri.cabanova.de).  Kur e hapa, u mahnita nga veprimtaria e bujshme e Palit – patriotike dhe krijuese e sidomos u preka thellë në shpirt, kur pash fotografitë e pesë vëllezërve të tij (Filipi, Simani, Krista, Gjergji e Kastrioti) dhe të motrës (Pashke), të masakruar nga pushtuesit kriminelë serbianë, në Mejë të Gjakovës, më 27 Prillin e Kobshëm të vitit 1999. U ndjeva rëndë në shpirt, por menjëherë më shkrepi krenaria, që tashmë – i futur në këtë mrekulli, do të jem mik i familjes Sokoli, u ndjeva dhe gjithnjë do të ndjehem i privilegjuar, me këtë dhuratë mrekullie, të të jem një mik i afërt i kësaj familjeje patriotike dhe intelektuale, që rrënjët i ka në Radoniq të Gjakovës. Si mos të ndjehem krenar dhe i privilegjuar?! Që atëherë (gjatë luftës së dytë botërore), Zef Sokoli – i ri, por shumë i pjekur dhe i matur, kishte vendosur të shkollohej dhe duke kryer drejtësinë, t'i kontribuonte atdheut dhe kombit të Tij. Mirëpo fati nuk ishte në anën e tij, sepse bashkësia ndërkombëtare, duke lejuar sllavokomunizmin që të vazhdojë terrorin mbi popullin tonë, patriotin e ri – ballistin e shquar e të shkolluar e "detyroi" të ikte larg dhe plot 64 vjet të mos e shohë tokën e tij. Privilegji, mbase më lejon, që në këtë ditë të madhe të mrekullisë, të ndjehem pjesë e kësaj familjeje të madhe patriotësh, dëshmorësh e intelektualësh.

Përqafimi historik, me lotë mallëngjimi dhe krenarie

Megjithëse m'u duk shumë e gjatë kjo ditë e së shtunës së 15 marsit 2008, ora mbërrijti në 16 (4 mbasdite). E morëm një veturë "taxi", me Profesoreshën Vera dhe mbërrijtëm në Rrugën Melo Franco (Rua Melo Franco). Sapo iu afruam derës, me numrin 167, një grua që doli nga dera fqinje, na zuri hapin në derë. I thamë se kërkojmë familjen Sokoli. Me buzëqeshje na tha: - Urdhërini e hyni brenda, jeni të mirëseardhur! Ishte vetë e zoja e shtëpisë – bashkëshortja e Bacës Zef – Maria Aparecida. Sapo kaluam pragun, në oborrin e vogël, sikur të mbinte nga toka – si një lule e bukur e kopshtit ntë mrekullueshëm, na doli përpara dhe na u hodh në qafë, në përqafim special, një bukuroshe që s'e fshehte dot buzëqeshjen e krenarisë dhe harenë e madhe që kishte në shpirt: - Mirëseerdhët – tha – jam Luciana Sokoli, me të cilën keni biseduar sot në mëngjes përmes telefonit. Luciana me t'ëmën na shoqëruan brenda dhe mbas pak sekondash, nga dhoma tjetës, erdhi Baca Zef. Pa pyetur kush jemi (tashmë e kishte të qartë), më përqafoi – pa fjalë, me një mallëngjim të paparë, por edhe me një krenari të theksuar, një krenari origjinale shqiptare! – "Mirë se u ka pru Zoti o njerëz të mirë" – ishte urimi i të zotit të shpisë. Mirë se të gjetëm o Zef Sokoli – ia ktheva, duke shtuar: - E sheh që Nanëloke Kosova, tash me vulën e pavarësisë, na gjen e na takon edhe këtu larg. Iu mbushën sytë me lotë, por u shtrëngua shpejt dhe më tha: "T'falemnerit o Zot, që ma solle fatin me pa njerëz të tokës sime"! I thashë se së shpejti do t'i shohë nipat e Tij e edhe Tokën e Kosovës, tashmë të lirë e të lulëzuar! U luajt nga vendi, duke thënë se shpreson që - me ndihmën e Zotit, edhe një herë do ta shohë Kosovën dhe njerëzit e lirë atje, dëshirë kjo për të cilën e kishte lutur Zotin gjithmonë.

Lotët para Gjergj Kastriotit – Skënderbeut

uk u duruam të prisnim gjatë dhe siç më kishte thënë edhe më herët Profesoresha Vera, menjëherë nxorëm dhuratat tona për Bacën Zef: Flamuri Kombëtar dhe Gjergj Kastrioti – Skënderbeu, i gëdhendur në pllakë gipsi. E shtrëngoi shumë Flamurin në gjoks, e puthi dhe s'u durua dot pa pikë dy pika loti Baca Zef Sokoli. Sidomos qajti, kur e mori në dorë dhe e puthi Skënderbeun, duke thënë: "O Gjergj' i Madh, le ta falënderojmë Zotin dhe Ty ndërmjetësues në mrekulli, që na u ba Mvetsia e Kosovës, kjo Republikë e Fuqishme – Bërthama e Shqipnis' Etnike". Dhurata për ne ishte përgatitur herët dhe veç priste mbi tavolinë. Shporta e mbushur përplot ushqime e pije të këndshme – simbol i Begatisë së Zotit për ne – që ma dha e zoja e shtëpisë – Maria Aparecida. Ajo na i dha edhe kafet. O Zot, sa shpejt u mbush tavolina me ushqime e me pije, ashtu siç dijnë vetëm familjet shqiptare. Vetë e zoja e shtëpisë na e konfirmoi: "Në këtë familje mbizotërojnë traditat shqiptare". 

 

 
Vështirë ta pranoj këtë flamur, por...

Mbas urimeve reciproke për Ditën e Madhe të Pavarësisë, Baca Zef – si ballist i paepur, ma tha troç: "Flamur i shqiptarëve pa shqiponjë... nuk pranohet lehtë, por mbasi nuk kemi pasë tjetër rrugëdalje, le të jetë ky Flamuri i Republikës së Kosovës, si nji nga subjektet ma t'fuqishme dhe bërthamë e Shqipnis' Etnike. Tash ma e randsishmja âsht që populli jonë âsht i lirë. E bajmë edhe bashkimin, pa t'keqen e askuj"!


ë Beloorizonte zbatohet tradita e mikpritjes familjare shqiptare

Jo vetëm për të thënë, por që në çastin e parë, sapo hyra në shtëpinë e Zef Sokolit, në Belo Horizonte, në shumë apsekte m'u duk vetja sikur të isha në një familje ndikund në Kosovë. Buzëqeshja e të gjithë anëtarëve të familjes dhe ëmbëlsia e bisedës. Mungonte vetëm i biri i madh i Familjes – Gjoni, i cili tashmë po jetonte në tjetër shtëpi, por që sot ishte jashtë qytetit – larg.

Gjithë kohën, sa ndejtëm (rreth tri orë), Zonja Maria dhe të bijat e Bacës Zef, na bënin presion, që të marrim sa më shumë ushqime dhe pije që na ofronin pandalur. Lloj-lloj ëmëlsirash, gatesa të bëra speciale në shtëpi. Lloj-lloj pije freskuese, nga frutat e mrekullueshme të Brazilit. Me insistimin e tyre, gjatë kohës sa ndejtëm i pimë nga tri kafe. Ajo që më bëri përshtypje më së shumti: gjithnjë na thonin të ndjehemi shlirtë, sikur në shtëpinë tonë, traditë kjo tipike -  origjinale e familjeve shqiptare.

Duam të shërbejmë dhe të jetojmë në Tokën e Babës – e duam shtetësinë e Atdheut tonë - Republikës së Kosovës

Gjithë kohën, të pandashme nga ne – e zoja e shpisë – Maria Aparecida dhe të bijat e Zef Sokokit: Vera, Andrea, Branca dhe Luciana. Vera ishte e martuar dhe kishte një fëmi. Vajzat tjera ishin të pamartuara. Sapo i njoftuam me projektet tona të bashkëpunimit me Kosovën dhe me procedurën e legalizimit të Institutit për bashkëpunim Brazil-Kosovë – BRAKOS, të bijat e Bacës Zef shprehën dëshirën dhe gatishmërinë e tyre që të inkuadrohen drejtëpërdrejtë në projektet tona, duke thënë se janë të gatshme edhe të shërbejnë e të jetojnë në Kosovë, që normalisht e konsideronin si atdhe të tyre, si Tokë që ka lindur dhe ka rritur Babën e tyre. Ishte kërkesë e njëzëshme e tyre, kuptohet edhe e Bacës Zef, që mbarë Familja Sokoli të marrin shtetësinë e Republikës së Kosovës. U premtova se personalisht do të ndërmjetësoj te Presidenti i Republikës, për këtë kërkesë të ligjshme dhe të natyrshme të tyre. Baca Zef më tha se së shpejti do t'i drejtohen me shkrim Presidentit Fatmir Sejdiu, me kërkesë për shtetësi. Në fytyrat e vajzave vërehej një gëzim i papërshkrueshëm. Luciana tha se do të ndjehej shumë e privilegjuar po të udhëtonte me pasaportën e Republikës së Kosovës. Ato më kërkuan fjalorë dhe doracakë të tjerë, për ta mësuar gjuhën shqipe.

Po të drejta pakicave, por me marrveshje reciproke

Me Bacën Zef biseduam gjatë, për shumë probleme aktuale në shtetin e ri të Kosovës, që Ai gjithnjë e konsideronte vetëm si një republikë të Shqipnis' Etnike. Ai tha se çdo ditë "me veshët cuccërr" përcjell gjithçka ndodh në Kosovë dhe rreth Kosovës. Duke analizuar domethënien e Flamurit të Republikës së Kosovës, të hymnit të propozuar pa tekst, të projektkushtetutës, të ligjeve të decentralizimit dhe të të gjitha zhvillimeve aktuale, në përmbushjen e planit të Ahtisaarit, Baca Zef tha se duhet të falim dhe t'u japim të drejta dhe privilegje të gjitha pakicave, përfshirë edhe serbët, por në rregullat e demokracisë parimi kryesor duhet të jetë reciprocitetit. Ekzistojnë shënime se vetëm në Beograd jetojnë rreth 150 mijë shqiptarë – tha ai – pa kurrëfarë të drejtash kombëtare, pa asnjë shkollë shqipe, pa asnjë komunë shqiptare, pa asnjë institut shqiptar, pa asnjë radiotelevizion që flet shqip, pa asnjë gazetë as revistë shqipe dhe pa kurrëfarë lejesh që të depërtojnë atje shtypi dhe librat në gjuhën shqipe. As shqiptarët që jetojnë në Kosovën Lindore (Luginën e Preshevës), nuk kanë të drejta kombëtare – shtoi ai. Pse atëherë ne t'u japim të drejta dhe privilegje serbëve në Kosovë?! Pse ata ta kenë yllin e tyre, edhe në flamur, barabar me të shqiptarëve, që janë mbi 92%?! Ai mendon se para se të aprovohet Kushtetuta e Republikës së Kosovës dhe këto ligje, që rregullojnë të drejtat dhe privilegjet e pakicave kombëtare, duhet të kërkohet që Serbia ta njohë Republikën e Kosovës dhe të aprovojë të njëjtat ligje për shqiptarët që jetojnë në territorin e saj. Në këtë kontekst Ai kërkoi një guximshmëri të madhe dhe një këmbëngulje të liderëve të institucioneve të Kosovës dhe të deputetëve të Kuvendit të Kosovës, me rastin e votimit të këtyre ligjeve.

hmallje edhe me çiftelinë

Biseduam me Zef Sokolin për aktualitetin në trojet shqiptare, për rrethanat që po na përcjellin, për dinamizmin e përshpejtuar të ndryshimit të historisë, por edhe për historinë tonë kombëtare. Evokoi shumë çaste të krenarisë kombëtare, në kohën e rinisë së tij, kur bashkë me patriotët tjerë po luftonin – me pushkë e me penë – për realizimin e aspiratës sonë shekullore të bashkimit kombëtar, që siç konfirmonte, është aspiratë e natyrshme dhe krejtësisht e ligjshme.

Me kërkesën e Profesoreshës Vera, kisha marrë me vete edhe çiftelinë. Edhepse që nga vdekja e Nënës sime (8 janar 2008) nuk kisha pasë fuqi t'i biej, sot në shtëpinë e Bacës Zef, e mora dhe i rashë. Bile edhe këndova. Edhe Baca Zef këndoi me mua (aq sa dijti) këngën për Hajredin Pashën. I shumëpërmalluar ai e mori çiftelinë dhe u shmall me te , duke i ra. N'ato çaste u kënaqën edhe të bijat e tij. Mbase u dukej më i ri i Ati i tyre! Dua të vij në Kosovë – më tha. Vijmë edhe ne me Ty, i ndërhynë të bijat. Ishin çaste shumë të përmallshme, shumë emocionuese...

ërcjellja te dera, me përqafime të ngrohta

Jashtë dëshirës së të gjithëve, u dasht ta përfundojmë këtë ndejë historike që na e krijoi mrekullia e vërtetë, sepse unë me Proseroreshën Vera kishim të caktuar një mbledhje në lokalin "Alexandrina", në ora 20, kurse Luciana me të motrat do të shkonin në një festë me shoqet e tyre. U përshëndetëm dhe u ndamë me premtime të ndërsjellta se do të takohemi shpesh, ndërkohë që vajzat shprehën gatishmërinë edhe të bashkëpunojnë me ne,  në projektet e BRAKOS-it. Mbasi u përqafuam brenda, Baca Zef nuk u durua pa dalë teri te dera e oborrit. "Nuk përcillet mysafiri mrena, por te dera e oborrit"! Na përqafoi fortë dhe ngrohtësisht Zef Sokoli, i cili me fanatizëm pozitiv kombëtar po i ruante traditat e shenjta arbërore edhe këtu në Belo Horizonte, tradita që ua kishte mbjellë në shtëpi edhe fëmijëve të tij. Zonja Maria dhe Luciana na përcollën deri në rrugë, kurse Andrea nuk na lejoi të marrim taxi, por na shoqëroi me veturën e saj, deri në banesë. U ndamë me premtimet se do të ritakohemi shpejt dhe shpesh!

Ky ishte akti i parë i mrekullisë së madhe, i mrekullisë brenda së cilës Nënë Kosova, me vulën e Republikës, e gjeti birin e saj, afër 20 mijë kilometra larg, mbas plot 64 vjetësh.

 

Gëzuar Nënë Kosovë!

Gëzuar Baca Zef!

Gëzuar Familje Sokoli!

Gëzuar Shqiptari!Gëzuar Nënë Kosovë!

Gëzuar Baca Zef!

Gëzuar Familje Sokoli!

Gëzuar Shqiptari!

 

 VAJI IM MU KTHY NE KENGË

(Kenge kushtuar Patriotit
Z E F   S O K O L I)

 
  Ooo kur Kosova Nane
Kallej,zjarr ;tym e flake
Zefi nga kosova oo
doli ne shterngat.
Aiii Shqiperia Coptohej
heu si dite e kjametit
Zefi mson drjtesin
ne Uni te zagrebit.
Por, trupi gjithemon dergjet
kur i mungojne pjese / Refren
pa i bashku trojet
Zefi, jo nuk vdes.
Oooo, kur coptohej Dardania
e gjaku mbuloje fushen
Zefi e la penden
dhe e mori Pushken.
 
Kur n`Kosove roberia
behej ligj i zi
gjithe burrat e pendes
me pushke kerkojne LIRI.
OOOO jan betu ne djepa
o jan betu ne varre
jete e gjake tì falim
Shqiperi-Oj Loke madhe.
Por trupi gjithemon dergjet
kur i mungojn pjese /Refreni
pa i bashku trojet
Zefi jo, jo nuk vdes.
64 vite
ne Brazil jetova
mu bene sa nje shekulle
se kur me shqipe nuk fola.
Oooo lule mori lule
sa bukur paski qele
per ju e per mua
na erdhi Pranever.
Pali bashke me Zefin
lahutes ia skuqin telat
kurr me nene roberi
kurr t`na i vrasin Pranverat.
Por trupi gjithemon dergjet
kur i mungojne pjese / Refreni
pa i bashku Trojet
Zefi Jo,jo jo nuk vdes.

 LIMAN ZOGAJ

 

 Poezi nga udhetimi im në Brazil Maj/08 dhe  takimi me axhen tim Zef Sokoli, i ikur ne Brazil qe nga viti 1948 si antare i Ballit kombëtar.

                      

                                                                           

Pal Sokoli                                           

 

FLUTURIME NËPËR KOHË

Te shoh pritë

pas gurve të Bujanit

qe të kuq bëheshin n´ kufi

te zi pergjakeshin

mes trupit te këputur

të nënës Shqipëri.

 

Përtej Atllantikut me thirre

ta prek plagën ënde të njomë

herë kullon gjak

herë kullon vajë

herë këngë

për një himn në hartë

qe shqip tingëllon.

 

Pëllumb u mbështjelle

në relefet e bardha

ta ruash një besë-bese

ta ruash një këngë-këngë

me pak belbëzim në buzë

pak drdhje në zëmer

At(i)lan-t´ikun e flakur.

 

Ah Lule të shoh

majëshkembi

palcën e gjakun polen

e unazat e thyera

mbledhë kurrizit të thyer

hijeve te kobit

Lapidarë rritet ëndrra

kur shkrijmë gurët

e harruar trupit

me puthje e dashuri.

Rio De Janiro-06.05.2008

 

Pal Sokoli

 

ME PËRQAFO, O ZEF SOKOLI

Më përqafo me gjithë afsh

se jam pak, yt At

se jam pak yt vlla

nip a mbesë

qe lindën a vdiqën

pa ju parë ballin e s´kuqur

as ndijerë pulsin e zëmres;

Përqafom shumë,shumë

nxjerr nga unë një fjalë

nxjerr nga unë një Lot

e shpërlaje shpirtin

me At(i)lan-t´ik

e Adriatik

qe  64 vite shkrum

kishte vërë gjuha

 e gjaku

Me përqafo shumë

se je copë shkëmbi

i tretur në B.Horizonte

mos të bëhësh thikë

në trupin e Shipëris etnike

Me perqafo o pellumb

i releiefeve të bardha.

06.05.08

Belo Horizonte

 SHABAN CAKOLLI:

SHQIPËRIA ËSHTË NJë GJAK;NJË TRUP;NJË KOKË-PO TË NDAHET DIQKA NGA TRUPI I SAJ NUK JETON Sad

Në Bello Horizonte të Brazilit jeton një shqiptar nga Gjakova,ky është Zef Sokoli për të cilin nuk është ditur 64 vite.
Megjithatë pas tërë atyre viteve rilindi lidhja në mes Sokol-ave në Evropë dhe Brazil,e cila ka një përshkrim të gjatë.
Ky ishte një fat dhe këtij fati i parapriu i madhi veprimtar dhe shkrimtari ynë i madh Engjëll Koliqi,i cili në shtegëtimin e tij për çështjen kombëtare,i pari nga shqiptarët hapi portën e Zef Sokolit në Bello Horizonte të Brazilit.
Shqiptarë të zhdukur,kjo nuk është habi edhe pse është dhimbje.Sot pas luftës së Kosovës të gjithë jemi në njohuri se shumë zemra nënash,fëmijësh,nusesh,motrash e vëllëzërish lëngojnë për zhdukjen e të dashurve të tyre,të cilëve pushtuesi serb ua humbi gjurmët.Dikush mund të mendoj se kjo ka ndodhur vetëm tani,por jo.Shqiptarët janë përndjekur,vra e burgosur,masakruar në çdo 25 vite.Kohën e luftës së parë dhe pas lufte pushtuesi serb i cili padtrejtësishtishte ngulitur në trojet tona me përkrahëjen e Fuqive të Mëdha,hapte dy fronte luftërash në mes shqiptarëve.Fronti i parë gëzonte përgëdheljen sllave dhe angazhohej kinse për ruajtëjen e Jugosllavisë,kurse fronti i dytë angazhohej për ndarjen nga Jugosllavia dhe bashkimin e trojeve shqiptare.Këtij frontit të dytë i takonte veprimtari i madh kombëtar dhe intelektuali shqiptar që atë kohë studjonte në Univerzitetin e Zagrebit,i madhi Zef Sokoli.Fatkeqësisht frontin e fituan sllavet dhe të angazhuarit për bashkim kombëtar i etiketonin ballist të cilët dënoheshin me vdekje ose burg të përjetshëm.Zefi i madh dhe intelektual i shquar me mjeshtri intelektuale i shpëtoj këtyre kthetrave dhe mësyu vendet perendimore.Sa bjeshkë malli e dhimbje ka pasur për zhdukjen e tij,për të cilin nuk dinte askush nga familjarët dhe të afërmit e tij.Atëbotë kontaktet familjare ishin të pamundura nga regjimi fashist,por te kishte regjimi njoftime për te do të ndëshkonte dhe torturonte familjet e tij,kështu Zefi vendosi të mos lajmrohej,por në heshtje do të bartë me dekada peshën e mallit në vendet e Brazilit.Ishte njeriu ynë i madh,shkrimtari,intelektuali dhe veprimtari i shquar kombëtar Engjëll Koliqi i cili në shtegëtimin e tij për çështje kombëtare,i pari nga shqiptarët hapi dyert e shtëpis së bacës Zef dhe si rezultat rilindi lidhjen në mes Sokol-ve në Europë dhe Brazil.I nipi i Zef Sokolit,veprimtar i shquar kombëtar dhe poet,i cili përkohësisht jeton në Vupertal të Gjermanisë rilidhi këtë lidhje përmes z.Engjëll Koliqit,me xhaxhain e tij Zef Sokolin në Bello Horizonte të Brazilit.Pali,i cili kishte sakrifikuar shumë pjestar familje në luftën e Kosovës,këtë lajm e mirrte si ëndërr,por në këtë maj ëndrra e tij u bë realitet.Ai mori udhëtim nga Düseldorfi drejt Brazilit dhe atje po e priste xhaxhai Zef Sokoli,një burrë i hijeshëm me një mjekërr të bardhë si bora,një plak krenar,krenarinë e të cilit e mbante veprimtaria e tij e paepur për Shqipërinë etnike.Më në fund pas 64 vitesh ku asnjë familjar nuk dinte gjë për te Zef Sokoli me të nipin Pal Sokolin,po përqafoheshin ngrohët në Bello Horizonte të Brazilit.Një përqafim i shoqëruar me breshëri lotësh,kuptohet lot gëzimi,malli dhe dhembje,ishin krenar per lidhjen e tyre familjare,pas shumë vitesh,dhe rrufe pyetje-përgjegjeje binin herë te njëri-herë te tjetri.Plaku mjekërrbardhë po qëndronte ballë dhomës me një plis të bardhë që i shkëlqente në kokë.Ah plisi ky simbol i kombit:"Kur serbët na shihnin me plis,plisi ua verbëronte sytë dhe na quanin ballist,rrefente xha Zef Sokoli.Ndiheshin aq të lumtur xhaxhai dhe nipi.Nëse zoti do të më jap edhe pak jetë,do të bëjë një vizitë mjeksore dhe po mjeku konstatoi se mund të përballoj një udhëtim me aeroplan nga Brazili në Kosovë,do të shkoi të çmallem me vëllezerit shqiptar dhe trojet shqiptare thoshte xha Zefi.Shqipëria është një trup,një gjak,një kokë,po të ndahet diqka nga trupi i saj nuk jeton,porosiste i madhi xhaxha Zef Sokoli.

Klilko faqën tjetër  27 prill 1999-2009 Meje-Gjakovë

 

 

Ju falemnderit,jepni mbresat tuaja te Gästebuch-Libri i vizitorve ose pelqejeni ne Facebook Ju falenderoj nga zemra për komentet e juaja të sinqerta!

Nach oben