Poezi dhe komente nga FB

Mirë se erdhët në faqen e Autorit: Willkommen auf der persönlichen Webseite von: Pal Sokoli

 Poezi dhe komente nga FB.

0heute

Poezi dhe komente nga FB

 

Për të gjithë "të pa gjeturit" - vllezërit e mi dhe motren time, te martirizuar me 27 prill 1999

von Pal Sokoli, Montag, 26. März 2012 um 22:04 ·

Pal Sokoli

NË   KËRKIM

shpalosë  flamujt e çdo varri;

veshmbathje

gur, kryqe

dhe  eshtrat  e  varrosur

anëkënd   Kosoves

humbas  një  Pal

qe  vrapon  pas  jush

gjerë  në  përqafimet

e  mbetura  përgjysmë

atëherë  kur  pashpresët

na  ndanë  medalonin 

e   pikturuar                                                            

me  peisazhe  femijërie

që  do  t´i  mbaj  tërë  jeten

varur  në  qafë

kujtim  lavdie   per  Ju.

---

E shtunë, 30-06-2001

 

Pal Sokoli

LENDINA  E  PIKLLIMIT

(Memoriali i Varrezave në Meje)

©PS.

Lindja  ka  dhembje

dhembja  të lindi

lendinë   pikllimi

lindja ka gjak

gjaku  të   rriti

lendinë   murimi.

 

E  pa lindur  ënde

të  emruam  Lëndina  e  pikëllimit

pikëllimin  ta  murosim

aty  ku  murosem buzqeshjet

që  të  linden  ty Lendinë......

 

Pikat e gjakut  fushes  sate derdhur

Lendinë   pikllimi

eshtrat e vetë  kudo  qe  janë

i  thërrasin  të  kthehen

mu  në  loqken tëndë

vred i zi, burim  kah  rrjedhë

lumi  i  lotve

lulekuqe   të  freskëta

të  rriten  së  bashku

më  permendoren  e  Lirisë

ditëlindjeve   tuaja.

©PS.

Martirët tanë Kristë,Filip dhe Simon Sokoli

Kastriot Sokoli

Tunë Gokaj dhe Pashke Sokoli-Gjokaj

Deshmori i kombit: Gjergj Sokoli

· ·· Teilen · Löschen

 •  
 • 3 Mal geteilt
  • Drita Cenaj ‎:-((((((((((
   26. März um 22:11 · · 2
  • Pjeter Ndrecaj ‎:-((((((((((
   26. März um 22:37 · · 1
  • Bahri Deva
   dhashte zoti e te takohemi ne parajse Pal,se me te vertete me vie keq ta hapi kete teme,se je large por zoti eshte i madh e ta largon sado pak merzine dhe te njejten kohe mallin.Lavdi per martiret e familjes sate dhe tere shqipetaret qe u flijuan per kete dite te cilen nuk po dijme ta shijojme siq na porositen ne frymen e fundit ata te cilet dhane jeten per kete toke.perkulemi para tyre me rrespekt dhe dinjitet.Lavdi edhe nje here
   26. März um 22:37 · · 5
  • Pal Sokoli Respekt edhe per ty i nderuar mik Bahri Deva, ju falenderoj nga zemra per perjetimin e perbashket.Paç nder dhe lavdi i nderuar..PP
   26. März um 23:21 · · 1
  • Pjerin Ndreka Para tragjedive si kjo zbutet edhe guri.Nuk ka fjale qe mundet me ta hjeke dhimbjen.I paste Krishti n'parriz.Nderim per 'ta e per t'gjithe ata qe i mori lufta.Pershndetje miku jem.
   26. März um 23:29 · · 1
  • Hasan Qyqalla Shpirti i tyre prehet ne PARAJSE... dhe ndezim qirinjte e ringjalljes... Zoti i bekofte ...!
   26. März um 23:33 · · 1
  • Pal Sokoli Pershendetje miq te dashur,Pjerin Ndreka dhe Hasan Qyqalla,qofshi te nderuar..PP
   26. März um 23:43 · · 1
  • Gjokë Gojçaj E di qe ju mungojne dhe vendin e tyre te shprazet, asgje nuk mundet ta plotesoje. Por, edhepse nuk u dihen varret, ata askurre nuk do te jene te tretur e te pa gjetur. Aty jane, ne themelet e shtetit te lire te Kosoves. Kujtimet per ta jetoshin gjithmone neper shekuj te shekujve!
   27. März um 00:08 · · 1
  • Haxhi Kamberi Poezi qe te lejne pa fjale e pa fryme Pal. Meja do te kulloje gjithmone dhimbje, mall e krenari per te gjithe te martirizuarit. I perjetshem qofte kujtimi per ta, zoti i bekofte, Lavdi!
   27. März um 00:13 · · 1
  • Eduard M. Dilo Ju jam prane ne dhimbjen tuaj Zotni Pal, esht nje dhimbje qe nuk e tret as dheu. Kudo ku prehen(LUS ZOTIN TU NDIHMOJE TU GJENI VARRET), u qofte i lehte dheu i Kosoves sone. Nderim dhe Respekt per ta. Vargjet jane vargje dhimbjeje, por nepermjet tyre i ke bere te pavdkshem. Ju pershendes me respekt.
   27. März um 00:26 · · 1
  • Sadie Raci Dhembja eshte e ne te gjithve, te vdesesh per atdhe do te thot "te mbetesh i pavdekshem", te gjith ne qe e perjetuam tmerrin lendohem rend ne shprit kur i kujtojm te humburit, une jam pjes e q'do dhembje ne bote se dhembja jam edhe une vet, jam pjes e q'do viktime ne bote, se viktime jam edhe une vet. Me respekt
   27. März um 12:00 · · 1
  • Pal Sokoli Te dashur Gjokë Gojçaj, Haxhi Kamberi,Eduard M. Dilo,Sadie Raci,ju falenderoj shume per perjetimin emocional te poezive...dhe komentet e juaja lehtesusese...PP
   27. März um 13:39 ·
  • Selvete Terstena Lavdi ! Shpirti i tyre le të prehet në parajsë bashk me engjujt ...dhimbjën e ndajm me të gjithë ju mik i nderuar Pal Sokoli !Lusim zotin që që sa më par tua gjeni varret,u qoftë i lehtë dheu i Atdheut!
   27. März um 22:12 · · 2
  • Alma Burimi Me keqardhje, ju ndjej ne kete dhimbje dhe shpresoj qe ju ta keni te lehte kerkimin dhe gjetjen e tyre..! Perulem para kujtimit te tyre!
   vor 15 Stunden · · 1
  • Pal Sokoli Flm. e nderuara Alma Burimi, ju falenderoj shume per respektin....PPP
    

LULËZO E DASHUR KOSOVË DERISA UNË PO DIGJEM

von Pal Sokoli, Mittwoch, 29. Februar 2012 um 16:47 ·
 

LULËZO E DASHUR KOSOVË

DERISA UNË PO DIGJEM

 

Njomështi e bardhë reshë Dardanisë

Në rritje shtatin ja hijeshon

Erë lulesh Roz(ë)*/1 ta rrahë ballin

Yll as nyje, sipër s´duron.

 

Konstandini*/2 i mbledhë eshtrat

Në mija herë te shumëzuar

Për një besë, për një emër

Në një pikë gjaku të bashkuar.

 

Dardania s´kishte nyje

Vegëz, qe yshtë gjak të ri

Do ta lidhë me gjak*/4 iliri

Jo me sllav e me sllavi.

 

Doruntinë*/4, Orë e bardhë

Erdhe lehtas me t´yt vëlla

Gjak të vjen era, o tokë dardane

Lulëzo ti, unë digjem pra.(p).

 

/*1    Rozafë, Rozafë në muranë

         Mos gabimisht ta nyjëzuan tjetrën anë.

/*2    Konstandin, o Konstandin

         Ktheju besës o vëllai i im.

/*4    Gjak i dhamë, dhembje e lot

         Mos na i kthe përsëri sot.

/*4    Doruntinë o Doruntinë

         Je shqiptare  nuk je shki... 

· ·· Teilen · Löschen

 •  
 • 1 Mal geteilt
  • Murat Gashi Flm.postimin.Te na rroj flamuri kombetar!
   Mittwoch um 17:51 · · 1
  • Arif Molliqi Pal, gjithsesi poezi e mire, pa ta ber qejfin...Sqarimet me penguan paksa...Megjithate bukur.
   Mittwoch um 18:29 · · 1
  • Nikoll Ndok Ulndreaj Te falenderoi per postimin e kesaj poezie gjith musht poetik Pal Sokoli. Komplimenti!
   Mittwoch um 20:24 · · 1
  • Sylë Bajrami Pal ,shkrimet tua nuk me befasojn por knaqem kur kam rastin me i lexu .Te falenderoj shume.
   Mittwoch um 21:37 · · 1
  • Pal Ndrecaj Poezi shume interesante qe vertete te kenaq duke e lexuar. Fusnotat, qe plotesojne edhe me tej kuptimet e dhena ne vargjet e mesiperme, paraqesin pikerisht ate qe eshte me interesantja ne kete poezi shume te mire.
   Donnerstag um 01:12 · · 1
  • Murat Gashi Miremengje poezi!...
   Gestern um 08:31 ·
  • Fatmir Mehmeti · Mit Murat Gashi und 30 anderen befreundet
   Nga ana strukturale poezia del komplete me fusnotën si një aludim i fuqishëm dhe modalitet i ri poetik
   Gestern um 08:50 · · 2
  • Pal Sokoli Te dashur miq të dashur ju falenderoj nga zemra qe lexuat dhe pelqyet poezin time,suksese edhe ju ne jete e krijimtari...PPP
   Gestern um 10:33 ·
   •  
   • Drita Krasniqi Kusherini im,kerkoj falje per vones,muri mu kishte mbushur me postime,dhe me ka ikur pa e lexuar,keto vargje madheshtore,te gdhendura me mjeshtri artistikisht bukur,e plot vlera,te terat vargje kan domethenje te madhe,nuk po vecoj asnje rresht dhe stroh,fillim e mbarim eshte e shkelqyer,te pergezoj dhe shum e shum suksese te uroj!
    Sonntag um 19:36 · · 2
   • Pal Sokoli Flm. e dashur kusherinë,me vjen mire qe te pelqej kjo poezi,te uroj suksese dhe shendet..nuk eshte vone,keni shume postime, jeni e dashur per ne oj Kushe...PPP
    vor 23 Stunden ·
   • Dodaj Zef O tezak mos e hapë zemren ti as une se tjerve u vjen dhimbje per ne, dhe popullin tonë.Te lumtë mendja dhe njdjenja o tezak Pal Sokoli.Shum e mirë poezija
    vor 17 Stunden · · 1
   • Pal Sokoli I lumtur qofsh tezak dhe poet Zef Dodaj Zef,me vjen mire qe te pelqen kjo poezi,edhe pse eshte me fusnota..PPP
    vor 17 Stunden ·
   • Dodaj Zef I kuptova ato Fusnota.Per ate te thashë edhe popullit tonë që janë në dijeni dhe rrijnë si të pirë.Ju patsha gjithmonë o tezaket e mijë te dashtun.Te fala te gjithëve në Diasporë dhe në Kosovë.
    vor 14 Stunden · · 1
     
     
    Komentet te: http://www.zemrashqiptare.net/comment/26692/
    
    
   Lexo/Shkruaj Komente
    
   » Pal Sokoli: Lulëzo e dashur Kosovë derisa unë po digjem

   Te lumte ..........,
   aulona17@hotmail.com Ramiz Dërmaku 05-03-2012, 07:18am

   Nuk dua te shkruaj per poezit tuaja
   le ti komenton lexuesi,
   le ti komenton poeti,
   le te shkruan shkrimtari...,
   se Ti o Pal Sokoli,
   je gjithemon i pari.
   Poezit tuaj si lulet ne pranvere
   shperndajne mesazhet
   te jemi UNIKE cdo here. 


   shkrimtar
   palsokoli@hotmail.com Pal Sokoli 03-03-2012, 03:34pm

   Te dashur miq, Voka, Osman dhe Neki Lulaj,eshte kenaqesi per mua kur lexoj komentet e juaja per poezin time, "Lulezo e dashur Kosove derisa une po digjem". Komentet e juaja me bene te ditur se per çeshtjet madhore kemi ritem te perbashket, na rrahin zemrat njesoj, edhe jam krenar qe komunikoj dhe bashkejetoj me ju. z. Voka ju flatrat e Engjullit dhe muzes shqiptare, ju prekshin dhe ju percjellshin ne jete edhe me tej. Z. Osman i lumtur qofshi gjithnje,ata qe e duan popullin shqipatre jan engjuj te saj, pastaj u bete edhe ju pjestar i kesaj poezie,respekt. z. Neki Lulaj, shpeshhere u kryqezuam ne shkrime e rralle ne shikime, ju lumte penda edhe ju se q`lodhje te tille na ke dhuruar shpesh edhe ju...Ju uroj suksese dhe shendet miq te dashur..PPP 


   Me fat bashkë ....!
   nekilulaj@hotmail.de Neki Lulaj 02-03-2012, 04:29pm

   Palë,kjo poezi i përngjan një Hymni kombtar, plotë metafora e domethenje porosi shqipare,andaj gjithë ata që shkrihën si qiriri për ideale muza ju shkrihet para dhe vargjet mbinë mi letrën e bardhë.Poezit e tilla ta ushqejnë shpirtin e largojnë edhe lodhjen nga punët dhe hallet e ditës.
   Andaj miku im i poezisë ju lumtë.....!

   Shqiptarve nuk u tretën eshtrat
   toka jonë është e bekuar
   eshtrat u shendrruan ne heshta e shpata
   kundër armikut bashkë luftuam
   Neki Lulaj 


   Urime.!
   osmancaka@live.co.uk Osmani 02-03-2012, 01:36am

   Une e pergozoj nga zemra dhe shpirti zotin Pal Sokolin per kete poezi te mrekullueshme. Une edhe njeher tha te lumt dora zemra dhe mendja i nderuari Pal. Kush i kendon Kosoves eshte nje engjull po engjulli jeni ju zoti Pal. Vazhdo dhe na pasuro poezin ton shqiptare. Keshtu kan vepruar Asdreni,Cajupi, Noli edhe Fishta shume e shume patriota shqiptar. 


   Urime!
   baki.ymeri@yahoo.com Voka 01-03-2012, 10:24pm

   Votën e parë dhe komentin e parë për këtë shqiptar me një biografi të mbarë, gjithmonë i prekur nga flatrat e engjëllit. 
    
    
      
    

 

LAKIMI I METAFORAVE

Emërore: (I)Kosova,(II)Kosova,(III)gjaku
Gjinore: (I) i,e Shqipërisë,(II) i, e martirëve,(III) i, e lirisë
Dhanore: (I) lirisë, (II) luftës, (III) dashurisë
Kallëzore: (I) fitoren, (II) jetën, (III) rrugën
Thirrore: (I) O shqiptarë, (II) O bashkim (III)O Zot
Rrjedhore: (I) prej gjakut, (II) prej hijeve, (III) prej tradhtarëve.
I
Emërorja e thërret në shumës thirroren
Gjinores t’ia kthej një copë gjeografi
Të shkëputur baticave dhe zbaticave
Të rrjedhores pa thirroren
Konferencave të nëmura.
II
Ende nëpër emërore
Sillën rrjedhoret
Që pa turp luajnë
Me kallëzoren e gjinores
Që kallëzoren ia falën emërores.
III
Thirrore ruaje
Kallëzoren e dhanores
Nga rrjedhorja
Emërorja u beftë tempull
I gjinores së përjetshme.
lV
Oh thirrjet e mia
Ju nxjerr nga kjo poezi
Si thirroren nga rasat
Kur gjeografia ime e copëzuar
Bashkohet përsëri
(Qershor, 2006, Wupertal)

· ·· Teilen · Löschen

 •  
 •  

  • 1 Mal geteilt
   • Raimonda Moisiu Lakimi i Metaforave,
    per mua do te thote, sfidat e kohes, lufta per ekzistence e kombit ecje ne kohe, ecje ne shekuj, thyerja e shekujve , thyerja e brezave ne Ballkanin e trazuar
    Metamorfoza e shekullit!
    Urime nje gjetje e re dhe teper e vecante per te shprehur, mallin, dhimbjen, revolten.
    The best
    Monda Moisiu
    24. Februar 2010 um 01:12 · · 1
   • Pal Ndrecaj Pershendetje, Pal
    Rralle has ndonje poezi qe e pelqej dhe spara pelqej te miratoj rrejshem. Kjo ishte me te vertete nje poezi e mire. Nje loje e bukur fjalesh, shoqeruar me nderrime dramatike te situatave, poashtu, dramatike te jetes sone kolektive. Pra, nje "rrefim" historie, i poetizuar shume bukur.
    Pergezime mik i nderuar!

    24. Februar 2010 um 01:34 · · 2
   • Sokol Mustafaj Teper bukur , Pal , te lumte !
    24. Februar 2010 um 01:56 · · 1
   • Teuta Kamberi Alizoti Shume mbreselenese miku Im!
    24. Februar 2010 um 07:43 · · 1
   • Zana Pira
    Lakimi i Metaforave, jane pikat kyqe, strategjike te rjedheshem fabulative, konsideroj si pikesynimi kryesor, i poetit, ne fjale jane, dashurite. thirrore, ndaj atedheut, gjakut te deshmoreve. e shume figura, te ndryshme patriotike qe e zberthejne, vargun gjeokrafikisht, e qe shquhet per guximin e plot. duke potencuar, modelin e Pal Sokolit,neper mjet te gradacionit me hemblematik. ne trajte te pashquar me plot batica e zbatica......
    24. Februar 2010 um 09:37 · · 1
   • Albina Idrizi Ndër poezitë më të bukura dhe më mbresëlënëse që kam lexuar kohët e fundit! Ju uroj dhe ju faleminderoj për kënaqësinë :)
    24. Februar 2010 um 09:47 · · 1
   • Jeton F Sokoli Akoma mbetet poezia ime e Preferuar kohet e fundit
    24. Februar 2010 um 10:00 · · 1
   • Alma Papamihali Nder poezite me te arrira...Komplimente!!
    24. Februar 2010 um 10:23 · · 1
   • Kri Tiku Ineresante,diçka e re,mbase jo e mire per ata qe nuk e lodhin Trurin fort
    24. Februar 2010 um 12:08 · · 2
   • Guxim Kosova ahahaaa Pal lakim i bukur poetik neper rasat e emrit tone, Rrofte Emnorja e Gjindores apo ndoshta Gjindorja e Emnores...sepse pa Emnoren as Gjindore nuk kishim! Mbani mend!
    24. Februar 2010 um 14:28 · · 1
   • Sotir Sokoli o poeti im i dashur numer 1 je mos harro......
    24. Februar 2010 um 15:34 · · 1
   • Mentor Thaqi Një formë e rrallëhasur letrave tona! Interesante që të bën
    për vete. Një gdhendje e bukur dhe me mjeshtri poeti. Në
    pak vargje-gramatikore një shtjellim i një historie të tërë.
    Shumë e bukur! Të lumtë miku im.
    24. Februar 2010 um 16:52 · · 1
   • Pal Sokoli Unë ju flm. shumë për komentet e juaja gjithashtu te bukura: Monda,Pal,Sokol,Zana,Albina,Teutë.Kri,Miradie Guxim,Shaban,Alma,Jeton e Sotir,dhe Mentor Thaqi,është nder i imi qe po çfrytëzoj rastin të komunikoj me ju dhe të ju pershendes përzëmersisht.Me vjen mire qe ju pelqejn poezit e mija.
    PPP
    24. Februar 2010 um 17:13 · · 2
   • Lili Bimi Si ky zogu ne kete foto, vjen edhe komenti im ...te lumt z.Pal me te vertete shume e bukur
    24. Februar 2010 um 20:20 · · 1
   • Adem Gjurgjeviku
    ‎"Emërore: (I)Kosova,(II)Kosova,(III)gjaku
    Gjinore: (I) i,e Shqipërisë,(II) i, e martirëve,(III) i, e lirisë
    Dhanore: (I) lirisë, (II) luftës, (III) dashurisë
    Kallëzore: (I) fitoren, (II) jetën, (III) rrugën
    Thirrore: (I) O shqiptarë, (II) O bashkim (III)O Zot
    Rrjedhore: (I) prej gjakut, (II) prej hijeve, (III) prej tradhtarëve."
    Vargjet e mëposhtme poetike vetëm sa plotësojnë dhe shtojnë forcën artistike këtij lakimi shumë përmbajtësor e në fund edhe imperativ. Urimet e mia për këtë dhe sukseset tjera në vijim i nderuar Pal Sokoli.
    24. Februar 2010 um 20:42 · · 1
   • Hajrullah Hana ‎...të lumtë Pali....
    24. Februar 2010 um 21:47 · · 1
   • Xhemajl Rudi
    ‎-Përgëzime Pal!Vargje te mira,interesante sepse janë te thurura bukur bashke ne menyren gramatikore,te krejt te folmës sone ne tere hapsiren gjeogrfike!

    lV
    Oh thirrjet e mia
    Ju nxjerr nga kjo poezi
    Si thirroren nga rasat
    Kur gjeografia ime e copëzuar
    Bashkohet përsëri

    Keto vargje tua thojne po aq sa krejt historia bashke me gjuhen tonë!-te mira Mik!
    24. Februar 2010 um 22:30 · · 1
   • Iren Papas ‎(Irena Gjoni) Gjetja letrare perben zemren e kesaj poezie. Me pas ushqehet me nje mendim te organizuar rrjedhshem dhe merr fryme ne nje realizim estetik te kendshem. Komplimente Pal!
    25. Februar 2010 um 14:04 · · 1
   • Bislim Ahmetaj Pal, jetojne rilindasit akoma se cka duket kombi yne akoma eshte ne rilindjen e vet...
    25. Februar 2010 um 19:59 · · 1
   • Xheladin Mjeku
    Dhembja në mënyrën gramatikore, apo një gramatikë e rrugëtimit të atdheut nëpër histori. Mjeshtria e shtjellimit të qështjes kombëtare flet për një përkushtim mjeshtëror prej poeti me përvojë dhe veçanti krijuese. Jo gjithmonë mund të krijohet dhe të absorbohet një materie e këtillë, prandaj me besim të fortë deklaroj se niveli i këtillë i krijimit letrar është dëshmia më e mireë se çfarë njohurish ka autori për kauzën tonë dhe rrugëtimin plot kthesa dhe lakore shprehur në formën gramatikore në këtë rast.
    Uroj që të mos ndalet së vepruari kjo muzë krijuese duke na sjellur edhe veçanti tjera në ndërtimin e poezisë burimore nga shpirti që dhemb por nuk ndalon.
    Suksese!
    26. Februar 2010 um 19:42 · · 2
   • Mustafë Shabani Te lumt me ke len pa tekst.
    Te uroj shendet dhe gjithe te mirat.
    26. Februar 2010 um 22:31 · · 1
   • Nexhat Syla Pal me mbete vetem te te pergezoje per kete poezi te tjerat i paskan thane me larte.
    27. Februar um 01:10 · · 1

 

AMANET DRINIT DHE BUNËS

Kur te mbledhet gjak i keq
Damarve ,Kosovë
laji me valë Drini
amanet o Drin
e valë të Bunës
mbyti ne Adriatik
se ku ka gjak të keq
ka plagë
ku ka plagë
ka dhembje.
.......
Barti o Drin!
dhëmbjet tona
ti je i pa vdekshme.

Kur të gjuajn me baltë
e është balta jote
laji faqet me valë Drini
e amanet Bunes....
......................
Barti o Drin!
dhembjet tona
ti je i pa vdekshem.

Kur me gurë të gjuajnë
atëherë këndo një këngë me qafë
falju zanave të malit
ti vajtojnë
prap falja Drinit...
..............
pastertija është gjysma e shendetit.
o Drini ynë i bardhë.


NE DHE LIRIA


Ri-Lindja Demokratike

Shqiptarin e lirë
nuk e do lupusi
se deti Jonë
rrahë brigjet e veta
deri te sofra e Sulit
fanari i Boçarit zdritë
bedenet e Tepelenes
aty ku Leka i madhë
ënde luan me shpata
me biografinë e vet
Noli, fton Gjergj Kastriotin
ne parlament
lupusit,turiqkat
ja rrah deti Jonë.

Pushkes,gryken e gjatë
frengji të vegjel
dhe ujë të eger
lindje rreth kokës
shall na i mbeshtjellin
rreth trupit
lu-puset tanë.


..flijim demokratik

Adriatiku rrahë brigjet e veta
deri te sfastika ilire
Danubin e thërret
qe mos të derdhet
në detin e Zi
Ado-viq-ve
kostumi demokrat
kurr nuk u mbuloi
bishtin e tyre, viq
brushë qe pikturojnë
pa ngjyra
portretin e tyre bish(t)ë.

Dardanet thërrasin me fyt
Hadria-nët dhe dal-ma-tët
të Altari i Gabaonit
te rindertojmë Babilonin e rrënuar
dhe të ngjyrosim
peisazhe të shlyera ilire.

Adaviqët në dorë
koburen na vizatojnë
kullen e Babilonit ta vrasim.

kupollat e shkollave
tyta qendrese
shkrijnë akullin poleve
qe ne pinjollet e vershimeve
me not i kalojmë....nis(h)i e s’h(k)upi


Nis(h)i e S´(k)hupi
me vargan gjaku u lidhen
aty ku Ilirida thrret fiset në Manastir
Todrit mos ti ndërrohen barret
Rrugës së re
shqip të pagëzohet.


Shkronjat rritën e rritën
edhe gjaku edhe lulet
edhe themelet pluhurit të kohës
thadruar nen thembër
mak e doni(t)m,qe dhé varri kerkon
për gjakun e vet
të shprishur
jashtë oxhaku te vet.

Iliridat jan lule që rriten.


Wuppertal/94

· ·· Teilen · Löschen

 •  
  • Gjon Vata e mrekullushme
   11. Februar 2010 um 14:16 ·
  • Agim Gashi Pal vlla, të përgzoj për këto poezi të bukura. Shëndet, suksese e lumturi !
   11. Februar 2010 um 15:41 ·
  • Pjeter Zefi Poezi te ndjeshme ku rreh dukshem pulsi kombetar...Suksese o mik!
   11. Februar 2010 um 16:40 ·
  • Alma Roshi Te kater poezite,me pelqyen...Por mua me teper me pelqeu e para...vargjet me kujtuan Eposin e Kreshnikeve...
   Me pelqen perseritja e vargut
   ...Barti o Drin!
   dhembjet tona
   ti je i pa vdekshem...,ne te cilin gjej njekohesisht lidhjen me Drinin,te cilit i beson dhimbjen nga plaget,pastrimin e gjakut te keq,te baltes...si me nje aleat besnik,duke besuar ne pavdekesine e tij...
   Pergezimet e mia Pal :))

   11. Februar 2010 um 17:29 ·
  • Teuta Kamberi Alizoti Si heq asnje presje Almes...komplimente!
   11. Februar 2010 um 17:55 ·
  • Adem Gjurgjeviku Urimet e mia i nderuar Pal Sokoli për poezitë që na ofrove. Edhe unë bashkohem me komentin e z Alma Roshi ndonëse më pëarapriu mikja Teuta. Suksese, jeni të vyer JU atje në mërgim, ua kam lakmi.
   11. Februar 2010 um 20:33 ·
  • Albina Idrizi Ju uroj i nderuar! Me këto poezi keni shpalosur një botë të tërë dashurie, dhembjeje, krenarie atdhetare. Komplimente edhe për pikturën :)
   11. Februar 2010 um 21:55 ·
  • Zana Pira poezi, e shkruar me tere, zjarrin e dashurise, poetike . ah Drini, Kembana , Dhimbja,Liria, e shum e shume figura te prekshme, per te udhetuar neper relacionet e pendes se autorit; sa udhetim i gjate.qe di dihet fundi, suksese......
   12. Februar 2010 um 07:50 ·
  • Lili Bimi Edhe nga une urime me gjithe zemer!!!!!me te vertete shume e bukur.Komplimnti")))))
   12. Februar 2010 um 07:57 ·
  • Kasam Shaqirvela
   Urime miku im për poezitë e tua, më pëlqyen! Unë e gjej veten aty.
   "Barti o Drin!
   dhëmbjet tona
   ti je i pa vdekshme. "

   ...Mehr anzeigen
   12. Februar 2010 um 09:55 ·
  • Faruk Buzhala Shumë bukur.Komplimente miku im.
   12. Februar 2010 um 22:34 ·
  • Baki Ymeri Respekt dhe pershendetje ndaj vargjeve tua dhe komplimenteve te komentatoreve! Pikturen ta "vodhem" per ta botuar ne ballinen e ndonjerit nga librat apo antologjite e poezise shqipe ne gjuhen e nje vendi ku njeriu lind poet!
   13. Februar 2010 um 22:57 ·
  • Kriger Ramaja te lumt per poemen -e qelluar- gezuar.
   23. Februar 2010 um 13:37 ·
  • Baki Ymeri Edhe nje here pergezime per keto frymezime vlerash te pavdekshme! Pikturen ta "vodhem" per ta dinamizuar me te librin tend me te ri, te rikenduar ne gjuhen e nje vendi ku njeriu lind poet.
   23. Februar 2010 um 15:04 ·
  • Pal Sokoli Përshendetje të përzemerta për te gjithë komentuesit,me vjen shumë mirëqe ju kan pëlqyer poezit e mija.Uné besoj se edhe ju si krijues qe jen,i keni kuptuar dhe perjetuar metaforat e mia.Uroj te keni frymézim dhe juuroj suksese ne jeté.
   Miku im Baki ne pikturen e "Huazuar"keni 32 figura qe fshehen brenda saj.
   përzemersisht
   PPP
   23. Februar 2010 um 16:56 ·
  • Baki Ymeri Rrofsh dhe perparofsh, miku yne dhe i gjithe shqiptareve!
   23. Februar 2010 um 18:10 ·
  • Guxim Kosova Pal Sokolin e kemi jovetem si analist por edhe poet te mire, qe pretendon novatorizem ne poezine shqipe, ku narracioni i tij poetik ngerthen me stilizimin e figurave poetike, duke shprehur ne te njejten kohe aktualitetin shqiptar, me nje befasim te kendshem krijues te vargunt te lire.

   Pergezime Pal Sokoli dhe mos u ndal - ec e mos u ndal!...
   23. Februar 2010 um 18:40 ·
  • Urime Pale ke frymezim te gjall ne jeten e mbrendshme te poezise , i ndjej teper.
   te uroi suksese ne jet dhe ne shkrime
   suksese
   23. Februar 2010 um 20:47 ·
  • Guxim Kosova
   Mbase te shoh ketu i nderuari Baki Ymeri, te pershendes dhe si po kalon ne Dakine e Burribistit. Iu ndrrua gjaku e gjuha dakeve tone, na u bene edhe armiq se! Aty kemi pase shoqata te forta shqiptare dhe duhet te jete vazhdimesi historike v...Mehr anzeigen
   23. Februar 2010 um 22:21 ·
  • Baki Ymeri
   Guxim Kosoves, per kujtim nga Bukureshti: Ta gezosh emrin dhe mbiemrin, o shqiptar i bekuar! Me pelqeu vleresimi yt per poezine e Sokolit. Rumunet nuk jane ata qe ishin dikure, sodomos ne kohen e Mbreterise kur kerkonin neper shpallje gazet...Mehr anzeigen
   23. Februar 2010 um 23:37 ·
  • Pal Sokoli
   Ju falenderoj nga zemra miqte e mi, per komentet e bukura per poezit e mia,Shqiptaret kudo dhe kurdo ka qene nevoja jan mbledhur per ti dalur zot vendit,ashtu edhe ne Bukureshtin e famshem,me shoqatat e famshme.Tani mergata shqiptare eshte ...Mehr anzeigen
   23. Februar 2010 um 23:51 ·
  • Guxim Kosova
   Ec Pal, mos u ndal! Ti i ke krye ''detyrat e shtepise'' se ishje i pergatitur, si Sokoli nga qielli per gjah...e nuk kish nevoje t'i preku zulufet...;) Zbraze sot fjalen, si pushken para nje dekade axha Brahim me Sokolat e tij. Pasha buken ...Mehr anzeigen
   24. Februar 2010 um 01:45 ·
  • Guxim Kosova
   I bukur eshte, kujtimi yt nga Bukureshti, o Baki Ymeri! E di qe me nje lule nuk del pranvera, por ty te kemi shtylle te forte drite shqiptarie atje dhe besoj se e vijon veprimin atdhetar te shoqatave te dikurshme... Emri rumun - Rumania is...Mehr anzeigen
   24. Februar 2010 um 02:33 ·
  • Baki Ymeri
   Po e shoh se flet me mend, sic e ke edhe emailin, o trim qe e njeh historine, por Sokoli ka te drejte kur thot se Rumania e ka fqinje Serbine dhe e hedh vallen sipas tupanit te Beogradit, te Beogradit antishqiptar dhe antirumun qe i serbizo...Mehr anzeigen
   24. Februar 2010 um 08:33 ·
  • Kri Tiku E përgëzoj autorin për poezit e bukura dhe meditative,rreth çeshtjeve tona të mëdha.
   z.Guxim Kosova, me dukeni si pseudonim,kur citoni pasazhe poezie,si duket e njihni autorin personalisht.suksese te ndeuar
   TFK
    
    

   Poezi te shkruara 1986 ne Slloveni

   von Pal Sokoli, Dienstag, 13. April 2010 um 12:30 ·
    

   Pal Sokoli

   INTIMË

   Qepallës së njomur të syrit
   Një perlë si shkëlqim
   Rrëshqet gabueshëm

   Lumi Drava u rrit
   Për një pikë uji në valë
   E zemra ma rrah gjoksin
   Me ritëm rraptimë

   Nënës sime
   Buzët i thahen
   Në mallëngjim

   Unë klith në mes ofshamash:
   O lumë
   O det
   Ma kthe
   Lotin tim!

   (20.09.1986, Lubjanë-Slloveni)


   QYTETI XII

   Lehtas sodis këtë arkitekturë
   Që flet me mua
   Thjesht kërkon nga unë
   Një emër
   Një gjuhë
   Një flamur

   Brigje përpijnë baticat kryeneçe
   Shkëmbinjtë buzëdetit
   Shpalojnë hieroglife
   Heshtjen e thërras më emër
   Pa shtesa a leqe
   Dielli më nxinë
   Me rreze të thyera
   Në kryqe.

   Në sahatkullë akrepat
   Ndaluar në XII
   Ilirët këmbëkryq
   Mbi gurvarrin e vet

   Hunë e sarmatë zbresin
   Me hark e heshtë
   Një kohë e gdhendur
   Freskë mureve reshë.

   Përtej trotuareve një rrethojë
   Ca gurë rrumbullakë
   Më shikojnë si sy

   Një grusht dhé u gjuajta
   Sipër si rigë
   Epitafet e shkruara
   Si rreze shkëlqyen

   Skeletet këmbëkryq
   U ngritën në parakalim
   U prezantuan të gjithë
   Me një zë e himn
   Ilir, Ilir, Ilir.

   (Ilirska Bistrica, më 02.12.1986)
   Slloveni

   · ·· Teilen · Löschen
   •  
    • Arqile Gjata I nderuar P. Sokoli! Poezia është shumë interesante dhe ca e vështirë të komentohet me një të lexueme.Metafora është gjithëkund dhe si e tillë e ndjen, e percepton, e shijonë sipas gjendjes emocionale personale.
     Duke menduar që është shkruar në një kohë të largët tregon se e keni përshtatur dhe i ka rezistuar kohës, shijeve dhe vlerave estetike të së tashmes.
     13. April 2010 um 15:56 ·
    • Muharrem Nitaj pal qenkan xixe
     13. April 2010 um 21:04 ·
    • Agim Gashi Pal i dashur, poezia e mirë kudo dhe kurdo të shkruhet, ajo mbetet e tillë dhe aktuale. Kështu i ke ti këto poezi të mrekullueshme. Përgzime i dashur!
     13. April 2010 um 21:25 ·
    • Pal Ndrecaj Vargje te bukura, qe shperfaqin nje moment perjetimi te thelle per humbjen tone pjese-pjese ne histori.
     Pergezime mik i nderuar!

     13. April 2010 um 21:54 ·
    • Ndue Ukaj Bukur PaL! Te pergezoj!
     13. April 2010 um 23:14 ·
    • Bajame Hoxha Bajame hoxha
     Të mrekullueshme!Përgëzime Pal!

     14. April 2010 um 01:21 ·
    • Fadil Curri
     I nderuari Pal, me te lexuar vargjet e tua te publikuara ketu, me ngjallen kujtime nga jeta ime. Pikerisht ne ate kohe, nga dhjetori i vitit 1985 deri ne dhjetorin e vitit 1986 isha ne sherbimin ushtarak te APJ-se gjakatare antishqiptare ne...Mehr anzeigen
     14. April 2010 um 01:28 ·
    • Lili Bimi Te pergezoj Z.Pal,per keto poezi ,njera me e bukur se tjetra.!!.Suksese dhe vetem suksese te uroj ne krijimtarin tende .Pershendetje miku im....!!))))
     14. April 2010 um 08:47 ·
    • Safet Demiri Te realizuara plotesisht! Te mrekullueshme!Urime!
     14. April 2010 um 09:49 ·
    • Prend Buzhala Tragjika e kendimit eshte e dyfishte: e para, tragjikë intime e mergimatrit, tragjikë sociale; e dyta, tragjikë historike (ti mergon brenda viseve atdhetare, ilire, tashme te sllavizuara...dhe ketu zgjohet kujtesa e rende historike deradiane e moteve te medha ilire)...
     14. April 2010 um 13:43 ·
      
      

     FLETË NGA DITARI- 1998
     Gjakovë

     Tahiri, Mala dhe Marku

     Nga pal sokoli

     Në mesditën e së shtunës(05) së parë të shtatorit 1998, se bashku me nënën time(ndjesë pastë),me Kristën( ndjesë pastë), vëllanë e vogël u nisëm për Brekoc të shkonim për drekë të kushërira (vajza e tezes) Linë-Bajraktari.
     Posa hymë brenda kishte atmosferë feste, neve as qe na shkoj ndërmend se ishte ndonjë festë. U mirëpritëm shumë nga teze Lina dhe anëtarët tjerë të shtëpisë. Posa u pyetëm për shëndetin e njëri tjetrit dhe te të tjerëve anëtar të familjes, na erdhën kafet në Tavolinë. Erdhi Marku, i shoqi i kushërirës dhe u ul rreth tavolinës me një buzëqeshje që te linte mbresë se kishte një befasi për ty. Shikova rreth e rrotull dhe nuk pashë kënd tjetër të huajnë qe ishte prezent aty,prandaj pyeta me kureshtje se a mos priste miq të tjerë.
     Marku mu përgjigj si nga gryka e topit se nuk priste kënd, por se do të ishte i mirëseardhur kushdo qe vjen sot në këtë shtëpi. Mala po na shpërndante cigare ashtu pa na pyetur fare se a e pinim a jo. Tezja Linë na shërbente me lëngje të ndryshme, pastaj Tonja dhe vajzat e tjera sillnin pjata të tjera me ëmbëlsira të ndryshme. Tahiri Ademi ishte i zoti i shtëpisë, ishte ulur në anën e ngushtë të Tavolinës, i bëri me shenj Malës ta marrë gotën me lëng dhe te ngre dollinë. Mala u lëkund nga vendi dhe mori gotën dhe na u drejtua me “Mirë se ju pruni zoti e ja u kthefshim në gëzime”,mire se ju kemi gjetur i thash unë, e shikova nënën time në sy e pastaj vëllain Kristën sa për ti kapur fillin kësaj pune. Sa për sqarim; sa herë qe shkonim aty te familja e tezës Linë, gjithmonë pas kafesë na shtrohej rakia e meze te ndryshme.
     Kot shikuam njeri tjetrin unë dhe Krista, siç dukët sot na duhej ta vazhdonim me lëngje të “Erenikut” të Gjakovës, pa alkool. Teze Lina mori fjalën për ta sqaruar situatën të cilën e dinte se është e pa rregullt për neve. Mori gotën me lëng molle dhe mu fal me të; prit mirë tezak, kjo është rakia jonë për sot o tezaku im. Na sot kemi Bajram, po, po festen e Bajramit.
     Mala jonë është i besimit mysliman, dhe neve e festojmë, sot nuk shërbejmë alkool dhe nuk hamë mish derri. Oh sa mire,me fat ju qoftë,e për shumë mote ju thash, po a ka popull me të mire në botë se shqiptarët tonë. Kjo është dukuri e rregullt te shqiptarët,kurrë feja nuk i ka përçarë. Dy besimtarë të mirë të cilës do fe qofshin nuk janë larg njëri tjetrit. Larg njëri tjetrit janë dy besimtarë të këqij. Merreni më mend po ti thuash një arabi se Mala jeton me një familje me anëtarë te besimit katolik, ata do ta pushkatonin,ata nuk do ta besonin se Tahiri e Mala i kishin baba-të vëllezër. Ose e kundërta, një fanatik katolik do ta quante të pamundur jetën me Malën në një kulm. Tahiri dhe Mala tregonin diçka nga historia e tyre familjare,dëshmonin se janë kushërinj të afërt,të një gjaku dhe se asgjë nuk i ka penguar të jetojnë në një familje. Marku mori si shembull edhe fqinjët e tjerë nga familja e Jetishve në Brekoc(të besimit mysliman) dhe Jetishve nga fshati Meje(të besimit katolik) qe ishin gjithashtu kushërinj të afërt,dhe si nëna e tyre kishte mbetur e besimit katolik dhe se kishte pas vendosur te jetoj me Jetishët e besim mysliman. Pas vdekjes së saj ajo ishte varrosur me të gjitha ritët e besimit katolik të cilin ja kishin organizuar djemtë e besimit mysliman.
     Unë konstatova se shqiptarët të cilët edhe pse kanë “marrë”(me dhunë) besimin mysliman nga okupuesit tanë të dikurshëm nuk ju kanë marrë traditat e tyre,po i kanë ruajtur ato shqiptare,kanë ruajtur fisit, nuk janë martuar brenda fisit,e lëre brenda familjes. Ne kaluam një ditë shumë të mirë,në mbrëmje na përcollën deri të dera e oborrit të gjithë familja. Në ndarje na than; ejani për festen e Zojës së Vogël me 7 shtator.
     Me ka mbetur një kujtim i pashlyeshëm. Ashtu qoftë.

     · ·· Teilen · Löschen
     •  
     •  
      • Baki Ymeri Faleminderit! Ta gezosh ditarin me kujtime dhe familjen trime!
       9. März 2010 um 23:53 ·
      • Pal Ndrecaj Ke sjelle nje kujtim interesante, Pal. Fanatizmat fetare po na gerryejne ngado. Dhe ne po i mbylllim syte paratyre! Po e marr kete kujtim tendin edhe si nje pergjigje dinjitoze ndaj deklarates se meparshme te atij priftit fanatik.
       Respekt
       9. März 2010 um 23:54 ·
      • Kujtim Filip Sokoli shfletoi shfletoi fletet sepse aty esht ajo qe pam dhe perjetuam ,hiqe pluhurin dhe jepju fryme qe edhe ato flet bashk me ne te jetoim tani e tutje te lir ashtu si edhe e kerkuam dhe paguam,lejo qe edhe te tjeret qe nuk kan perjetuar te pakten ta ndiejn aromen e fleteve tua ....te ditarit...gjaji
       10. März 2010 um 00:23 ·
      • Mexhid Yvejsi
       Përshëndetje,
       Pal Sokoli,
       Një kohë kam punue me disa katolikë shqiptarë... Në muejin e bekuem të Ramazanit asnjëri prej tyre, në shenjë respekti,
       nuk ka pi cigare pranë meje, madje as muejve të tjerë nuk kanë pi birrë apo raki....
       Rreth 25 ...Mehr anzeigen
       10. März 2010 um 00:35 ·
      • Xhemajl Rudi Faleminderit Pal-Fletët e ditarit tend, tregojnë traditën tonë të shekujve si vlerën më të çmuar të mbijetesës tonë,bashkimit dhe fitoreve tona, mbi çfardolloj të keqeje ndaj nesh.Ska si të mos jetë përjetësisht kështu ardhmërive tona pafundësisht!
       10. März 2010 um 00:37 ·
      • Fran Tanushi Një rast shumë interesant dhe autokton,por që sigurisht nuk është i vetmi tek shqiptaret . I nderuari nderon gjiithmonë dhe në secilen situatë.Duke respektuar ,festat dhe besimin e njeritjetrit, respektojmë në radhe të parë vetvehten.
       Pal ,urojmë të sjellesh përseri tema interesante dhe të qelluara .Sukses.
       10. März 2010 um 00:53 ·
      • Mustafë Shabani Me ne fund diqka e mire,qe i takon kultures dhe tradites sone ,te cilen nuk e kan popuj te tjere.
       Kjo eshte ajo qe jo vetem toka dhe njeriu i saj e do,pore para se gjithash e do Zoti.
       Urojme dhe te punojme ne kete drejtim qe te jete gjithemone e jeten keshtu.
       Te falemderoj nga thellesia e shpirtit,per kete gje te shtrenjet ne momentin me te duhur.
       Te uroj shendet dhe gjithe te mirat.
       10. März 2010 um 01:07 ·
      • Pran Gjeloshi
       Pal te lumte e ke thurure shume mire po ta dijne te gjithe se eshte e vetet ikame njohur personalisht kete familje dhe i kame te aferte ashtu ishte dhe do te jete nder shqiptaret se vellezrit e gjakut nuke largohen nga njeri tjetri as per K...Mehr anzeigen
       10. März 2010 um 04:14 ·
      • Suzana Kuqi Shkrim i bukur Pal e ngre nje tipar te bukur te popullit tone, te cilin fete nuk kane mundur ta perçajne, feja e shqiptarit eshte shqiptaria. Di diçka me shume, jo vetem se qe e vogel kam jetuar ne vende te ndryshme pasi babai im ishte ing.minierash e kam fiiluar nga Bulqiza, Prrenjasi, Kurbnesh... por... personalisht, babane e kam patur musulman, nenen katolike ndersa burrin ortodoks. Asnje fanatik te fese.
       10. März 2010 um 08:22 ·
      • Sofije Nokaj ohooooooo sa qudi me shtyri instikti me e lexu edhe tamam ashtu eshte sepse ky eshte daja i im mark tahiri dhe te lumt qe e ke shkru per nji njeri me merita qe ka respektu shum te tjeret e sidomos kete malen qe ja ka respektuar fen edhe doket sepse ai qe respekton fen e vet din ti respektoj te tjere te lumt
       10. März 2010 um 08:29 ·
      • Shaban Lajci Heronje nuk jan vetem ata qe rrokin pushken kunder armikut por edhe ate qe ne menyra te ndryshme kontribuojn per qeshtjen kombetare.Ashtu si zotri Pal Sokoli me shkrimin e tij artistik ditar i vertet e qe nuk asht i vetem e jo disa qe merren ne te kunderten me perqarje.
       Zoti te bekoft se nuk ka forc qe perqan shqiptaret .
       .
       10. März 2010 um 09:03 ·
      • Safet Demiri Me pelqen. Eshte mbreselenese!
       10. März 2010 um 09:18 ·
      • Guxim Kosova
       Nderime te gjithve ne kete debat, e ma se shumeti Pal Sokolit, qe kemi pase prore lidhje shkollore e kombetare bashk...e gjithmone kam parashikuar se kush mund te jete shqiptar e kush jo... Ta zgjidhim nenin nga filli: nuk mendoj se ka as m...Mehr anzeigen
       10. März 2010 um 10:33 ·
      • Pal Sokoli Perzemersisht ju pershendes te gjithve juve qe komentoni dhe ata qe e lexojné,Nuk dua te ju pergjigjem veq e veq,edhe pse me shumicen nga ju kisha kaluar me endje gjithe diten e nuk isha çmallé fare.Po ju them vetem kete:
       KJO ËsSHTË VETEM NJË FLETË NGA 15-17 MILION FAQET E DITARIT TIM;Kam edhe do faqe te zeza qe nuk mund te ma njollosin kurre Ditarin tim te bardhë shqiptar.
       PPP
       10. März 2010 um 10:59 ·
      • Osman Ahmetgjekaj Te pergezoj per kete ditar aq te bukur dhe me nje mesazh te menqur ne kohe te duhur.Z.Pal ende e kam librin tend qe ma dhurove ne Hanover me rastin e pervjetorit te Doruntines.Shendet dhe mbaresi ne lamiljen tuaj.
       10. März 2010 um 13:16 ·
      • Nexhat Syla Pal shum me vend te gjitha i paske sqaru se ne Gjakove kjo eshte shum e vertet.
       Te lumt susese. Sot kemi nevoj per bashkim ndarjet na kan percellur me shekuj, andaj eshte koha te mbushemi mend nga e kaluara e idhet.
       10. März 2010 um 13:22 ·
      • Anastas Nika
       Te faleminderit Pal.E rendesishme eshte se me ngjalle kujtimet qe kam kaluar ne vitin 1999 ne Gjakove kur sillnim ndihma te ndryshme ne Gjakove.Dhe ishte momenti 2-muaj pas mbarimit te luftes,kur Gjakova ishte e djegur dhe e shklateruar...d...Mehr anzeigen
       10. März 2010 um 13:42 ·
      • Jeton F Sokoli ‎"Tahiri dhe Mala tregonin diçka nga historia e tyre familjare,dëshmonin se janë kushërinj të afërt,të një gjaku dhe se asgjë nuk i ka penguar të jetojnë në një familje"

       Nje mesazh shum domethenes dhe i nevojshem te percillet ne ditet e sotshme tek te gjithe ne.

       Te Lumte
       10. März 2010 um 13:45 ·
      • Syle Dobroshi z pal me vjen mire, qe i keni vargise keto shkronja aqe bukure e shume reale dhe te veteta,me rendesi eshte se ne jena te gjthe shqipetar, dhe te gjitha festat i kena festua se bashku dhe dua te besoj qe edhe ne te ardhmen keshtu do shkoj.
       10. März 2010 um 17:22 ·
      • Adelina Dokja
       Pershtypje shume te mira ne ditarin tuaj.Bashkejetimi me fe te ndryshme ne harmoni.Kjo eshte e bukura e konvivences, te festosh bashke festat dhe ti ndash me njeri -tjetrin, qofte i afert apo i larget.Nje mesazh pozitiv.Me sa kujtoj, kur is...Mehr anzeigen
       10. März 2010 um 18:47 ·
      • Natyra Kuçi · Mit Vullnet Mato und 27 anderen befreundet
       Interesant !M`pelqeu dhe mua...ashtuqoftë gjithëmonë dhe gjdokund!
       10. März 2010 um 18:59 ·
      • Bedri Cahani Si gjithmone Pali ,burim i inspirimit te patriotizmit te vertete.Ndjehem krenar dhe shume i privilegjuar qe Ju pata mik nga shkolla e mesme e deri ........ne amshim.
       Hapni syte o shqipetar te verber!!!!!!! Duke lexuar ditare te tille........Komplimente te pafundme miku im PALI.
       10. März 2010 um 19:44 ·
      • Muharrem Bajrami me vjen shume mire qe ky tregim real i ndergjeggjeson disa fanatik te dy besimeve,une jam mesuar ti therras vellezer te gjith shqipetaret qe punojm se bashku besa jemi shume te afert si ne festa kombetare ashtu edhe fetare me vjen mire zoti Pal me nderime, feja jone eshte shqiptaria.
       10. März 2010 um 19:55 ·
      • Adem Gjurgjeviku
       Nderimet e mia dhe urime e suksese te vazdueshme i dashur Pal Sokoli. Eshte mire qe intelektuale te ketille si ju vazhdimisht kontribuojne ne mbajtjen gjalle dhe forcimin e vetdijes kombetare te popullit tone. Por, me vije keq nqs edhe tani...Mehr anzeigen
       11. März 2010 um 20:51 ·
      • Faruk Buzhala O miku im...edhe unë me bacën Prend jemi kusherinj.
       Të përshëndes dhe të përgëzoj.
       11. März 2010 um 23:36 ·
      • Lili Bimi teme e qelluar Pal...vertete me pelqeu menyra se si e ke shprehe kete dukuri ...suksese ne punene tuaj ...pepshendetje....
       14. März 2010 um 08:24 ·
      • Kri Tiku Sublime,reale dhe medikament per ti qetësuar ekstremët
       6. Januar um 10:43 ·
        
        

       UNË DHE GURI


       Në një bjeshkë të rrahur
       gur i shpuar
       Guri i zi-u
       e pyes sa peshon
       thotë jam kufi
       e pyes për plagët
       më flet sllavisht
       e pyes për moshën
       o zot! o zot!
       më flet shqip
       dhe shqip qan
       si unë./*
       ------
       */ Rrugës për Nish / 79

       · ·· Teilen · Löschen
       •  
        • Miter Marashi Shum e fort kjo ,te lumt Pal
         3. März 2010 um 22:02 ·
        • Engjullë Dardan Të lunt, e shkelqyshme.Shëndet e suksese.
         3. März 2010 um 22:33 ·
        • Ibish Neziri Pal, e bukur. Mos e le me kaq!
         3. März 2010 um 22:50 ·
        • Sylejman Aliu Të lumtë pena, Pal! Ofrove çastet e dhembjes sonë historike nëpërmjet vargjeve të mëdha dhe të ndjeshme.
         3. März 2010 um 23:23 ·
        • Iliriana Vasi Pal i nderuar eshte nje mrekulli, e ketyre gureve vargje e vargjeve gure
         4. März 2010 um 01:18 ·
        • Pran Gjeloshi e kame ditur se ke tru per poezi po tu tregosh njerzimit se shqiptaret jane aq te vjeter ne keto troje sa edhe vete guret kjo eshte mrekulli bukur e thurur dhe tingellues e kohes
         4. März 2010 um 03:03 ·
        • Zana Pira e vertet, eshte qe mundemi te bisedojme me gurin. por edhe guri, flet, me njeriun nese i ruajm gjymtyret e trupit..eshte ngjajshem, si me pushtuesin.....
         4. März 2010 um 09:53 ·
        • Pellumb Tare Mjafton vetem keto pak vargje per te kuptuar jo vetem artin,por forcen ,ndjeshmerine,mesazhin, dashurine dhe ndaj "nje guri"per te thene nga zemra ""Te lumte poeti Pal Faleminderit per keto vargje........
         4. März 2010 um 10:07 ·
        • Albina Idrizi Të lumtë!!!
         4. März 2010 um 10:10 ·
        • Rafaello Sogojeva vërtetë poezi shumë e ndërtuar në një stil të thjeshtë por shumë domethënës. duhet ta kishe provuar jetën për një rrëfim të tillë.
         4. März 2010 um 10:13 ·
        • Zana Pira gure, gure, do e ndertojme nje kulle, Akseptim dialogjik, mes, poetit e gurit......
         4. März 2010 um 10:13 ·
        • Adelina Dokja e pyes për moshën
         o zot! o zot!
         më flet shqip
         dhe shqip qan
         si unë./* Poezi me pak vargje dhe me shume kuptim.Une personalisht, i adhuroj guret,ndoshta sepse kam jetuar ne nje shtepi me gure.Por me shume per lastesine e tij, per historine .Flm per kete poezi.
         4. März 2010 um 11:17 ·
        • Bajame Hoxha Poezia me pelqeu shume,te lumte pena pal!
         Sa do ujrat të kalojnë sipër
         s'i shkulin dot rrënjët jo
         dhe mbi gur skalitur bukur
         shqipja jonë e bukuro!
         Me dashuri për të gjithë ju,Bajame Hoxha -Çeliku,Bruksel
         4. März 2010 um 11:41 ·
        • Drita Sokoli Te lumte xhaxhi
         4. März 2010 um 12:04 ·
        • Syle Dobroshi z. pal pergezime, nji mrekulli e vertet e kam lexuar edhe ne gjuhen gjermane, vetem keshtu mund te hecim para...
         4. März 2010 um 12:05 ·
        • Adelina Haskaj Shume e bukur! Urime!
         4. März 2010 um 13:59 ·
        • Suzana Kuqi E persosur dhe shume mbreselenese. Ne pak rreshta nje histori dhimbjeje qe kalon shekujt...
         Pal, te lutem me tago kur hedh poezite e tua. Per mungese kohe nuk e ndjek dot tere fcb
         Me respekt Suzana
         4. März 2010 um 14:38 ·
        • Sofije Nokaj te lumt mjafton vetem kaq per koment
         4. März 2010 um 15:26 ·
        • Dede Leka E bukur,e goditun, e gjalle plot jete qe qane. Ju dves sinqerisht, a munde te shkruni ne gegnisht? Ju lumte.
         4. März 2010 um 15:36 ·
        • Baki Ymeri Zoti Sokoli! Komplimentet tona ne adrese te frymezimeve tua perputhen me komplimentet e shqiponjave tjera te rubrikes se komenteve!
         Danke und Tung!
         4. März 2010 um 15:53 ·
        • Natyra Kuçi · Mit Vullnet Mato und 27 anderen befreundet
         E bukur!
         4. März 2010 um 17:30 ·
        • Adem Gashi Pika mbi i, Pal. E goditur ne çdo plan!
         4. März 2010 um 19:23 ·
        • Alma Roshi Bashkëbisedim,që të bën të mendohesh....
         4. März 2010 um 21:14 ·
        • Iren Papas ‎(Irena Gjoni) Simbolika e gurit ngerthen fuqishem cdo detaj tjeter, duke e shnderruar kete poezi te shkurter ne HYMN! Shume komplimente Pal!
         5. März 2010 um 00:29 ·
        • Lili Bimi O ZOT! O ZOT ! ME FLET SHQIP DHE SHQIP QAN SI UNE ......TE LUMT ME TE VERTETE E GODITUR .KOMPLIMENTET E MIA PAL!!!!.
         5. März 2010 um 07:03 ·
        • Sofije Nokaj e more pali ty te ka dhimt shum shpirti per kete shqiptari dhe ke dhene shum andaj e ke lehte me shkru e me i renqeth te gjith me kete poem je njish dhe te lumt edhe per poemen por edhe per krejt qka ke dhan zoti ti shperbleft se njerzit harrojn mbas interesave te veta tung
         5. März 2010 um 08:24 ·
        • Pal Sokoli
         Ju përshendes të gjithëve mikesha dhe miq te mi dhe té fjalës së shkruar,secilin veç e veç,ju falenderoj shumé per komentet e juaja për poezin- Unë dhe Guri,e cila është ndër poezit e mija të para,i frymëzuar nga një udhetim për në Nish/79 ...Mehr anzeigen
         5. März 2010 um 10:08 ·
        • Nijazi Ramadani Simbolika e gurit dhe e gjarpërit nën guri...?!
         5. März 2010 um 15:08 ·
        • Afrim Asllani Ashtu si rrudhat e thella! Ju përgëzoj, mik.
         6. März 2010 um 15:44 ·
        • Guxim Kosova GUR O GUR I SHPUAR! Edhe sa kohe do te mbetesh i shpuar? Cfare ke ne ate te shpuar, cfare ruan aty O GUR I SHPUAR?
         6. März 2010 um 15:51 ·
        • Paulin Paplekaj Bashkohem me mendimin e Z.Tefiku. Vertet shume e bukur . Pak rreshta qe rrjellin natyrshem, por qe percjellin nje mesazh si rrufeja e qiellit, nje mesazh qe qe duheshin te lexonim aq shume histri per ta nxjerre... Pergezimet e mija!
         6. März 2010 um 15:55 ·
        • z.PAL..faleminderit per tag...shum e bukur...nganjehere guret na degjojne me shum se njerezit por nuk kane goje te flasin.....por edhe heshtja ne shum raste na le te kuptojme shum.........respekte julinda
         6. März 2010 um 16:24 ·
        • Prend Buzhala Kush flet tash te ai gur!? Tragjika e historise duket se eshte gurezuar, se eshte bere gur! Poetikë e qelluar!
         Pergezime, Pal!

         6. März 2010 um 18:41 ·
        • Giancarlo De Rosa Z. Pal, është shumë e bukur, ai gur qan si arbëreshi larg atdheut!!!
         6. März 2010 um 20:02 ·
        • Pal Sokoli Ah flm.shum per komentet te gjithve,Imer,Afrim,Guxim,Kusheri Paulin,Julinda dhe Prend,a nuk e shihn si vazhdohet ai dialog me Gurin nga i Dashuri Giancarlo De Rosa,U rrenqetha nga komenti i tij.Pershendetje te veçant i nderuari De Rosa,jemi me ju gjithe jeten.
         PPP
         6. März 2010 um 22:01 ·
        • Faruk Buzhala Guri si metaforë,guri si simbol,guri si alegori...
         Bukur miku im.Të përshëndes.
         6. März 2010 um 22:06 · · 1
        • Z.DE ROSA....AI GUR QAN SI TGJITH NE SHQIPTARET QE SOT JEMI LARG DHEUT TONE.....LARG CDO GJEJE QE NA PERKISTE.....LARG PASURISE QE I MADHI ZOT NA DHUROI....LARG CDO NJERIU QE AFER NA QENDROI....
         LARG CDO GJEJE QE TASHME TGJITH MERGIMTARET VETEM E ENDERROJNE. :(
         6. März 2010 um 23:23 ·
        • Arif Molliqi Nje urtesi e mendimit dhe fjales, me pak rreshta por nje histori e tere....Pergezime, Pal!
         7. März 2010 um 09:59 · · 1
        • Kolë Prekpalaj O z. Pali,për këto fjalë të mira e të mëdha, na rrnofsh sa guri!
         Ma shum nuk po dij shka me te tënë.......!!
         7. März 2010 um 15:05 ·
          

         NËNA TEREZE


         Kufijt e gjithë botës
         Kalohen më dashuri.

         Nëpër rudhat e fytyres sate
         shohë të gjitha rrugët e botes
         qe shpien ka Hyjnija
         Ty ëngjëll
         Rreze drite që rrezon
         o..
         Nëna ma e madhe ne botë
         ne botë, nëna ma e madhe
         botë, ne nëna ma e madhe
         ne nëna ma e madhe, botë
         botë, nëna ma e madhe ne
         ma e madhe ne botë, nëna

         Jonë Tereze
         lutu per ne! lutu per ne.
         NËNAT

         Nënat na mbjellin ca lule
         Me duar të praruara
         Jetën na zbukurojnë

         Me duar të veta
         Na japin atë
         Çka na merr jeta.


         NËNA PËR PLAGËT
         (Nënës sime qe ndërroj jetë 2 Javë para se te gjejm eshtrat e tre djemve te saj)

         Nëna ime më tha
         Para se të ndërronte jetë
         Biro kurrë mos i harrofsh dhimbjet

         Plagët ruaj mos të çelen
         Se nuk kemi gjak
         Për të humbur

         Ruaj plagët
         Që të kaluarës ia fale

         Edhe dhimbjet ruaj
         Bashkë me këngët

         Unë po e ndërroj dhimbjen
         Se më dogji malli për fëmijët
         Që dashuria m’i mori

         Dhe i mbylli sytë.

         · ·· Teilen · Löschen
      

     URË MBI DET
     (Arbëreshëve të mi të dashur)

     Urë u bëtë mbi detin e pamëshirshëm
     Sa shumë këngë e fjalë shlyhen
     Heu sa amanete të pathëna
     E lot malli e mall të pashuar
     Valëve të dalldisura
     Hartave detare arbëreshe
     Ura ndërtuat me hapa
     Me këngë e valle
     Me fjalë e varg
     Mbi valë i ngjitni
     Të kumbojnë shqip
     Viteve të palëzuar
     Mbi rrugët e kthimit
     Ngriheni përmendore
     Ta shihni bregun tjetër të zemrës
     Me sy
     Me gjak

     URAT E LOTIT

     Notuam
     Vërshimeve të reja
     Digë e bëmë trupin tonë
     Dhe mbi lotët tanë
     Ndërtuam ura të reja
     Ura gjaku
     Ura drite

     URA E NOTIT

     Mbi gjokset e shprishura
     Për çudi shumë hordhi
     Shkelen urat e frymëmarrjeve
     E marrje frymëve të marshit
     Të shtegtimit
     Të dashurisë
     Përjetësisht i ndanë
     I lidhen, i shkelen, i lakuan
     Drinit të Zi vorbujt dredhuan
     Drejt Detit të Kaltër
     Kuq notuan

     Ura e Shenjtë është gjallë
     Qumësht pikon
     Që lindjet e reja të rritën

     Ura ime e uritur
     Shpesh merr gjak të ri
     Për të pirë.
     VALLE URASH

     Vallëzojmë mbi ura
     Me damarë gjaku

     Gjak do t’u japim
     Të mos vyshken lulet
     Të mos shemben urat
     Që lidhin shpirtrat tanë

     MOZAIK ILIR

     Kali i Trojës ka rënë
     Troja do të ringjallet
     Pa kuaj

     Apo kuajt na duhen
     Edhe neve të shalojmë
     Përtej përmbytjeve

     Lulëzuam
     Nën rrezet e një agimi
     U lidhem kurorë
     Në një sofër bashkimi

     (Mars, 2006, Wuppertal)

     · ·· Teilen · Löschen
     •  
      • Nehat Jahiu Te pergezoj miku im Z. Pal!
       1. April 2010 um 22:48 ·
      • Lis Bukuroca TE BUKRUA, falemnderit sokol, lexohen me nje fryme...
       1. April 2010 um 23:03 ·
      • Prend Buzhala
       Ura, ky simbol i lashtë shqiptar, në këngën e moçme shenjonte kapërcimin e një pengese a vështirësie,
       vetëm mbas një sakrifice sublime...siç na e këndon këtë edhe Ura jonë e Fshajit. Këtë sakrificë e ligjërojnë
       poetikisht edhe këto poezi t...Mehr anzeigen
       2. April 2010 um 07:24 ·
      • Kri Tiku z.Sokoli stili juaj dhe linja e drejt e gjakut shqiptar ju mbajn gjatë në krijimtarinë tuaj letrare.Komenti spjegues i z.Buzhala e përforcon edhe më fort këtë qëndrim.Ju përgzoj.
       2. April 2010 um 13:55 ·
      • Adem Gashi Keto vargje me ngjallin nostalgjine e kangjelave deradiane. Nje shpirt qe nuk vdiret.
       Me nje ekonomizim fjalesh eshte shqiptuar tere drama dhe malli i shekujve.
       2. April 2010 um 16:23 ·
      • Faruk Buzhala Miku im, ju përdorni figura dhe simbole të forta në poezitë e juaja siç janë:guri,ura,etj.duke i bërë poezitë mjaft domethënëse.Ju përgëzoj dhe uroj për librin.
       2. April 2010 um 18:38 ·
      • Pal Sokoli Ju falenderoj nga zemra per komentet,z Shaban,Nehat,Naser,Prend(per me shum se koment)Kri tiku,Adem gashi dhe F.Buzhala,jeni insoirim,apo riinspirim per krijime te reja.Gezuar Pashket
       Perzemersisht
       Pali
       PPP
       2. April 2010 um 19:30 ·
      • Shejmond Pacarada Te mrekullueshme...
       2. April 2010 um 22:43 ·
      • Lili Bimi TE PERGEZOJ MIK....E MREKULLUESHME .....!!!)))).
       3. April 2010 um 08:11 ·
      • Giancarlo De Rosa Vargje të bukura z. Pal Sokoli, komplimente janë me të vërtet të mrekullueshme!!
       3. April 2010 um 15:32 ·
      • Arif Molliqi Kisha nevojë për një lexim të tillë,sepse duke lexuar gjeta një dramë dhe, luajta, jetova ... Gjithmonë do të përplasem më dramat e tilla sepse në një kacafytje të tillë njeriu nuk vdis...Nuk vdes as endrra.
       3. April 2010 um 21:05 ·
      • Joki Mati Pèrgèzime Urèt janè ndèrlidhèset e jetès dhe njerzève. Gjaku na mban lidhur tè gjithève ne Shqiptarèt kudo jetojnè nèpèr Botè.Poezi shum tè bukura .! Urime Poet Pal .!
        
        
        
       TATËS


       Pë´sa lot qave pë mua,
       Pë´sa djersë të lagu kurmin,
       Pë sa herë më puthe natën,
       Te dua!
       ...e ngriheshe, xathur, dalë
       I zgjiuor edhe me yjazët
       Pë´ të mos më zgjoje djalë.
       ... e më bushkoje bukën
       Nani të kam ca gjatë
       I rritur, lënur burrë
       Po të kam ka zëmra e thom:
       “ të dua një shekull mirë”
       Ta,
       Më thot koqa çë qa
       Kur pënxon si të lura
       Kur me pe çë të putha
       Dhe ta ikur ia xatha
       Ti pënxon te ku gjendem
       Nd´e shkonj mirë o ndë ligem
       E u ´ rritem, më rritem
       Të kërkonj do të puthën!       * Poezia i kushtohet poetit popullor arbëresh: Mili De Rosa(Ylluç-it)
       · ·· Teilen · Löschen
       •  
        • Agim Gashi Sa bukur e ke thurrë në të folmen arbreshe. Të uroj miku im e suksese!
         5. April 2010 um 21:33 ·
        • Safet Demiri urime
         5. April 2010 um 21:41 ·
        • Kadrush Radogoshi Tri here e lexova jo qe ta vleresoj,po qe ta shijoj.Me zgjoi emocione te shumta,te cilat u gershetuan ne mes tyre dhe duhet kohe per t'i sistemuar.E pergezoj poetin dhe i deshiroj suksese te metutjeshme.
         5. April 2010 um 21:57 ·
        • Dede Leka Sa mrekullisht i thuren vargjet e dashtuna, nji dashnie atnore te marrun dikure.E, vetem dashnia prodhon dashni.
         5. April 2010 um 22:27 ·
        • Sevdije Gjonbalaj shum te bukura keto vargje arbreshe,ju uroj suksese te metutjeshme i nderuari PAL.
         5. April 2010 um 22:55 ·
        • Anastas Nika Vargje shume te bukura,te nderuara ne shqipen e larget..se ckane nje paqe te embel ne rrjedhen e tyre kur i lexon..Bukur,shume e bukur gjuha jone!
         5. April 2010 um 22:59 ·
        • Adem Gashi ‎...si garea çë delj për sish, mua më zëgjoi, tue fjuturuar qeljqevet finestërës... kjo kangjelji deradiane.
         5. April 2010 um 23:50 ·
        • Shpresa Besa Vargje shum te bukura te thurura ne dialektin arberesh, dhe shume te ndjera......njeheresh shprehe dhe dashurine aterore, ......
         5. April 2010 um 23:56 ·
        • Ndue Ukaj E bukur, pafundesisht e kendeshme, me kete leksik specifik, qe krijon edhe emocione te vecanta! Flm qe e ndave me ne, Pal dhe gjithesesi, nje pergezim te madh per autorin!
         6. April 2010 um 08:10 ·
        • Luis de Rosa Falemderit, Pal. " Arbëresh! mos e mirr vesh atë çë do se ka të vdesësh. Të luri po pa ngrënë dhe vet u ngos me mish!"
         Kjo është poezia parathënije e prodhimit tim të fundit me titull "U'jam arbëresh!"
         6. April 2010 um 16:29 ·
        • Baki Ymeri Pershendetje autorit dhe komentatoreve!
         bukuresht@yahoo.com
          
          

         KRISHTLINDJET   PA  JU

          

          

         Buzmat i gjeta  të prerë

         aty  ku i lenim  gjithmonë

         thirrjes  me  çka  po vjen

         o  buzmi  bujar?

         I  mungonte  pergjegja

         mungonin  zëra     

         Simoni. .

         Krista.... ..

         Filipi......

           ..Pashkja

         Gjergji...Kastrioti

         Buzmit i thahej ushqim

         në  cep  të  buzës

         Sofrës  nuk  ju  sillem

         më  shum  se  tri  herë/*

         mungonin  hapat  tuaj

         vendet  e  zbrazura

         dukeshin  si  plagë

         Filipi  Simoni

          Pashkja   Krista..

         Gjergji

           Kastrioti..

         Telat  e  çiftelisë

         me  një  fjongo  të kuqe

         i  kishte  lidhur  Sotiri.

          

         Lamën*e bëmë  ndër  të  paret

         përshëndetëm  yjet

         në  vendin  tuaj

         o zot sa shum yj sivjet.

         Në  kryqin e  lamës

         më  gotën  e parë

         ju  ngjatjetova  Simonit

         dhe  të  tjerëve   me  radhë

         më xixat  e  buzmit* rrethova  zërin

         që  ma  përbiu  terri

         edhe   xixat..

         edhe   buzmat,edhe   mua

         dhe  pesqind  e  dyzet  zëra

         që  Trrava  memece

         perbiu  nga  lëma  ime.

         Fishekzjarre  nuk  u zbrazën

         për herë të parë  në Meje

         se   nuk  dihej...

         mos  ajo  vet  ishte  Varri..

         që  mba   brenda   gjithë  ju

         o  shpirtra  të  mirë.

          

         /*Rite pagane qe bëhën edhe sot

         Krishtlindjeve.

         ---

         Kershendella.2000.

         Kristë,Filip dhe Siman Sokoli(martir te 27 Prill-Meje)

         Krista(martir.majtas)Toma dhe Laura, dhe Kastrioti(Martir Djathtas)

         Motra Pashkja (djathtas)

         Tunë Gjokaj (dhendrri) dhe PS/1983

         Tunë Gjokaj dhe Pashke Sokoli-Gjokaj

         Gjergj Sokoli(hero qe nga 2005)27.Prill-Meje

         Nga vitet studentore1982-Prishtinë Pal dhe Gjergj Sokoli

         · ·· Teilen · Löschen
         •  
          • Drita Duraku O Pal me vjen keq vella shum ata pacin drite jeta qenka keshtu po pa gjakun e tyre nuk do i gezojshim festat Per shum mot Kershendellat
           24. Dezember 2010 um 15:40 · · 5
          • Suzana Juniku Miku i nderuar Pal,pom vjen shum keq per humbjen ma te dashurit e juaj,ata paqin drite dhe jete te përjetshme.Zoti ka dashtë ashtut.Juve ju Uroj Gezuar Krishtlindjet,shendet,begati ne familjen e juaj.Zoti ju bekoftë.Amin.
           24. Dezember 2010 um 15:45 · · 5
          • Sokol Lulgjuraj ATA TE LUM QE E DHANE JETEN KURRE MOS U HARROJSHIN POR NE KANGE E VALLE U KENDOJSHIN
           24. Dezember 2010 um 16:11 · · 1
          • Gani Lluga Miku im Pal Sokoli ,gëzuar krishtëlindjet dhe festat e fund vitit për jetë e mot dhe zoti te dhashte forcen e miresin!
           24. Dezember 2010 um 17:59 · · 1
          • Pran Gjeloshi familja juaj ka qene gjithemon burreore e burra ka lene pas vedi qe nuke dorezohen lehte ata nuke jane te vdekur por festojne krishtelindjet ne amshime per lirin e kombit dhe atdheut. lavdi ju qofte
           24. Dezember 2010 um 20:08 · · 1
          • Imer Tifeku Kur e shikoj foton e shokut dhe cimerit tani i martirizuar Gjergj Sokolit ndijej dhembje dhe nje kohesisht krenohem qe pata fatin ta kem shok.

           Lavdi familjes martire Sokoli

           Njekoheisht te gjtheve pjestareve te kesaj familje te madhe ne emer te familjes Tifeku ju uroj krishtelindjet dhe vitin eri 2011
           24. Dezember 2010 um 20:24 · · 1
          • Gjon Vata Keta martir jane te gjith Shqipetareve kudo qe ndollen dhe jo vetem te kosoves i perjetshem qoft kujtimi i tyre me rrespekt Gjon Vata
           24. Dezember 2010 um 20:35 · · 1
          • Gëzuar krishtlindjet dhe gëzo e festo sepse; martirët e kombit kanë përjetësi; kanë jetëgjatësi; kanë pavdekësi!
           24. Dezember 2010 um 21:14 · · 3
          • Naim Kabashi festo me njerzit e parajses martiret nuk vdesin
           25. Dezember 2010 um 00:07 · · 1
          • Seit Seitaj
           Tani qe po lexoj poezine tuaj ,eshte afro mesdita e nje dite te shenjte,Pal Sokoli.Zoti ka lene zerin tuaj ti qetesoje ata shpirtera te pafajshem qe jane shuar per te ndritur paqja.Nga kjo poezi me e dhimbshmja dhe me njerezorja qe po lexoj...Mehr anzeigen
           25. Dezember 2010 um 11:05 · · 1
          • Ramadan Asllani · Mit Fara Pallqa und 61 anderen befreundet
           I nderuari Pal! Ngushëllohu edhe me 1830 të pagjetur të Kosovës. Familjarët tuaj nuk janë vetëm. Janë me Kosovën dhe për Kosovën, prandaj duhet të pajtoheni bashkë me të tjerë, që shumë Krishtlindje, Vita të Ring, Bajrama etj., do të kalojnë me kujtimet për ta.
           E ke hartuar në kujtim për të pagjeturit tuaj fort me mjeshtr. Të uroj për shkrimin, por ju ngushëlloj për mungesën e anëtarëve tuaj.
           25. Dezember 2010 um 15:17 ·
          • Gjon Vata Me te vertet je i madh o pal Sokoli
           25. Dezember 2010 um 21:01 ·
          • Pal Sokoli
           Miq te nderuar ju falenderoj qe te gjithve per komentet shume shume ,nga thellësia e zemres,me njeren ane eshte edhe lehtesi jo vetem per mua per te gjithe ata qe humben me te dashurit e vet per Lirin e Kosoves,kur nuk harrohen,kur nuk ju ...Mehr anzeigen
           25. Dezember 2010 um 22:09 · · 2
          • Meleq Zerani GEZUAR KRISHTLINDJET Z PAL DHE FAMILJES TUAJ.SHOKET E TU TE PREHEN NE PAQE ATA DHANE LIRINE E KOSOVES.KOMBI DO TI KUJTOJE BREZ PAS BREZI
           25. Dezember 2010 um 22:19 · · 1
          • Pal Sokoli Gezuar me miqe te mire o z. Zerani....Flm shume per komentin,suksese ne jete...
           PPP
           25. Dezember 2010 um 22:38 · · 2
          • Fran Buzhala
           Unë mirrna me ,,qepjen”e plagëve

           Unë mirrna me ,,qepjen”e plagëve,
           dua te ja vej nji emer ketyre zemërimeve,
           ti merreshe me gërmimin e varrezave,
           ...Mehr anzeigen
           25. Dezember 2010 um 23:21 · · 2
          • Guxim Kosova
           E si kujtove ti Pal, se fitohet liria - me negociata a? Lum ti qe pate fatin te keshe deshmore te lirise, se ka vllazer edhe ia mbajne shume larte vetes edhe iu kane ra shkjeve ne gjunj para familjeve te tyre ne ikje jashtkosove, qe mos t'i...Mehr anzeigen
           26. Dezember 2010 um 09:02 · · 3
          • Guxim Kosova Iken dimrat -
           u shkrine borat
           shkuan trimat
           e mbeten horat!

           LAVDI TRIMAVE TE LIRISE!
           26. Dezember 2010 um 09:03 · · 3
          • Mariana Gjeci Nikolli Eshte e dhembshme...shume e dhembshme...por dhe nje burim i pashtershem force e krenarie!Per to u ngriten piedestalet e ne perulemi para tyre me respekt.Me gjakun e tyre Ata kaliten themelet e pavaresise!Ne keto dite feste,Zoti ju dhente force per t,u perballe me dhembjen e per te ecur perpara,duke i kujtuar e nderuar tere jeten,sic e meritojne!Pushofshin ne paqe!
           26. Dezember 2010 um 09:41 · · 2
          • Guxim Kosova KRISHTLINDJET PA JU - ME JU JULINDJET!
           26. Dezember 2010 um 11:30 · · 1
          • Xhavit Belaj · Mit Mentor Thaqi und 20 anderen befreundet
           I nderuari Sokoli,dhembja është shum e madhe,por krenaria e mund dhembjen,deshmoret e lirisë jan ata te cilet sollen lirinë,zoti ju bekoftë ju dhe familjen tuaj i nderuari Sokoli,deshmorve te kombit te cilet jan te pavdekshem ju qoft i lehtë dheu i Kosovës per te cilen edhe dhan jeten.

           Ju uroj krishtlindjet e para pas pavarsisË se Kosovës,dhe pritshi edhe shum festa tjera.
           26. Dezember 2010 um 12:41 · · 1
          • Pal Sokoli i Nderuar Guxim,e di konsideraten tuaj,dhe ju kuptoj gjithashtu edhe brengat tuaja ne situaten e tanishme..Une e di se po te ishin gjalle vllezerit e mi -e juaj sot...dhe Kososva po te ishte e roberuar,ata prap do te flijoheshin per lirin e saj...
           Ju falenderoj nga zemra qe i bashkejetuat kujtimet e mija ne varegje...Perzemersisht
           Pali...PPP
           26. Dezember 2010 um 18:24 · · 2
          • Diana Bushaj ata jan ne mendjen dhe zemrat tona gjithmon urime krishtlindjet gjagji
           26. Dezember 2010 um 18:37 · · 1
          • Berat Luzha Ata na dhuruan liri neve, të gjallëve. Pata fatin që e njoha Gjergj Sokolin, burrin e tipareve më të larta kombëtare shqiptare. LAVDI të gjithë atyre që ranë për lirinë e Kosovës!
           26. Dezember 2010 um 18:48 · · 3
          • Guxim Kosova
           Pal i nderuar, ata ishin edhe vllazerit e mij edhe nxenesit e mij ne shkolle, qe ne syte e tyre feminore shihja dhe reflektoja driten e lirise, kur ne fill te ores mesimore filloja me pyetjen: kush fluturon larte ne qiell ne tallazet e stu...Mehr anzeigen
           26. Dezember 2010 um 19:13 · · 2
          • Alush Kajdomqaj I nderuari dhe shum i rrespektuari Pal Sokoli
           Ju uroj nga zemra festen e krishtlindjeve ty dhe tere familjes tuaj dhe te gjithe miqve dhe dashamirve te tjere .Per ata me te dashurit dhe me te mirit qe nuk gjenden ne mesin e juaj dhe tonin ne keto dite te ksaj feste kaq te madhe ndjese paqin dhe kujtimin per ta kurr nuk do harrojm-LAVDI ju QOFT .
           Me rrespekt nga Fam. Kajdomqaj, Belgjike
           26. Dezember 2010 um 21:20 · · 2
          • Jeton F Sokoli Ah Xhaxhi, kjo poezi, me ka bo me kajt shumm.... keto foto se si ma mbushen zemren me vaj. Jane te pavdekshem , sepse jetojne ne lirine qe na dhane.
           27. Dezember 2010 um 18:57 · · 1
          • Gjon Vata Njashtu eshte Jeton une lexoje shum her dhe sa her i lexoj aqe ma shume merzitem
           27. Dezember 2010 um 19:56 · · 2
          • Shqipe Hasaj · Mit Leze Çukaj und 2 anderen befreundet
           Na ka ardh nje nate e madhe nje nat qe shum qka ndryshoj.harmoni ne zemrat bujare dhashurija le te mbretnoj ,kurr mos nau ndal ai ylli qe lindi per te na dhan drit paqe e dhasuri dhe harmuni njerzore .oer shum e shum mote ..
           29. Dezember 2010 um 17:09 · · 1
            
            

           Pal Sokoli

            

           DRIDHJET E NATËS

                 (Prolog)

            

           SHTEGTARI:

           Oh!sa shumë çetova

           Kreshtave me gjunjët 

           përgjakur të shohë agimin

           prapa malit

           qe kundërmon

           erë rruge

           edhe rrugës erë mali i vije

           ti plagët mi puthe, zëmrës

           oh thellë e ndjej afshin

           e dashurisë

           edhe dhembjes

           nen dritën e hënës

           yjet numëronim!

           qe atëherë nuk e ndaloj hapin

           drejt teje

           edhe kur buzët

           me shkrumbohen

           shuaj flaken

           rrugë- Edipit  gjer të Un,

           me pak uji Drini

           Cemi,a Bune

           se u kalla  rrugës

           qe herë me duket

           kthim prej teje

           e herë nisje gjer të Ti.

           MUZGU:

           Peizazhet tua të agimeve

           me ngjyrë time  do ngjyrosë

           se rrugëve ju vjen erë mali,

           mornicat kruajnë lëkuren Kosovës

           deri ne përgjakje

           Prishtinës gumëzhijnë rrugët

           qendrës se studentëve

           vjen erë gjellërash

           të djegura, në vezullim deti

           unë do të mbuloj

           me lëkurë nate

           rrugët e tua

           as ograjë

           as mal

           nyje do ti lidhë

           një diell u pikturoi

           ne mes te natës

           ta vrani vetë

           edhe shtegtarin

           se këngët e mija

           kumbojnë mes kryeqytetit tënd

           deri sa të pëlcas timpani i veshit 

           Ti do të thërrasësh vetveten

           me zë  të çirrur

           ooo...moreee.. e se gjen..

           Gjethe te verdha

           do  të shkunden shkrepave

           e rrasave te Kelmendit

           Akull do te reshë

           rrugën e kthimit

           kurrë nuk do ta mësosh, hapin,

           ne vallen e çmendur

           në rrugën dydrejtimëshe.

           ELYRA:

           Eja të valët e Drinit

           të të mësoi notin

           Plagët me qumësht guri

           e sytë ti lajë

           me valë Drini

           të shohësh rrugën

           edhe malin ta shohësh,

           Shkëmbinjtë ti pagëzojmë

           me portrete e emra

           Rrugës se kthimit

           nuk do ketë vjeshtë

           eja, mësoje vallen, këngën

           qe kurrë mos të humbësh hapin

           Kosovës i vjen erë buke

           edhe erë(o)gjaku

           edhe erë shkrumbi i vije.

            

           SHTEGTARI:

           Mos ma preni rrugën  

           se kam ngjeshur zëmrën krahut

           Kopshtin e ujitur

           e pranverë  këngën,

           Dasma  do bëjmë

           Dasmoret janë   të thirrur

           Rrugët e trasuara

           Nusen, do ta marrim

           me një palë dasmorë ..ore!

           me një palë!

           mos na i degëzoni rrugët

           si fëmijë cicë Drini

           kam pirë

           urat mos shemben

           dhe bashkë me valët

           kam rrahur shtratin

           gjak kam vjellë

           duke bashkuar

           te gjitha burimet

           deri të deti Jon

           DETI JON(Ë):

           Valët më kanë rrahur trupin

           as  Joni nuk jam

           Ishujve te mi (sh)Kretë,

           u vije erë thike,

           Dasmave të juaja

           erë gjaku

           se me dhëmbin plagët

           Rrugët dyshë

           ndarë mi kanë

           edhe plagët.

           Bat-in e keni te ngrehur

           BAT-I:

           Unë jam aureolë

           dasmave tona

           dasmorëve u zdritë rrugën

           me lule u zbukuroi

           edhe nuset

           unë kam kopshtin tim

           oh!shtegtarëve u jap lule

           erë çetinash

           Fanar drite

           ta  gjejnë  rrugën deri te Un

           Zemra me pëlcet 

           kur muzgu mi përbin

           e gremina?

           PASHPRESA:

           Rrugët tuaja

           i kam te lidhura nyje

           Drinin do ta shterri

           Shtratin, rrasë varri ju bëjë

           Dasmat pa nuse

           do ti bëni

           Dasmat në vaje

           do të ju kthej

               Varrezat e vjetra

           rrafsh me tokë i bëj,

           ti  harroni epitafet

           ne caranin,treqind copash,

               orët mos të u yshtin vatrës   

           Karpateve ju kam kthyer majat

           mbi çatitë tuaja

           të rrënoj oxhaqet

           aty  flamurin

           e kryelartësisë sime

               do ta ngrit.

           ELYRA:

           Krahun  ju stolisë

           Lulet e mija

           me këngë krahu,e gjaku

           ta lulëzoni Kosovën

           Krismë, e pagëzoj rreshtin

           tim kryeneç

           Kushtrim,

           me uji të bekuar

           ju stërpik hapin 

           mos tu gjej e liga.

            

           SHTEGTARI:................?

           .............kur ........,

           qalon.......?

           .............rruga....

           krisma....!

           ..........

           ska fjalë

           ................

           as parti...

           ...................?

           ................as un!

           .....................

            as  vaj.....

           ......................

           Poezi......

           .....fund...vazhdon.

            

           Pal Sokoli

            

           HERONJTË DHE HIJET

            

           Kornizave  të  lirë

           kemi  vendin  për  të  mbetur

           me   shenjzezën  në  cep

           jo  me  portret  të  palarë.

            

           Heronjtë   lindin   dy herë

           hijet  sa   të  jen  gjallë  rrojnë.

            

           Shqiptari  shpesh  herë

           zjarrit  të  luftës i  shpëton

           në  tehun  e lirisë  prehet

           për   vdekje.

            

           Ku   ka  dritë 

           ka  edhe  hije.

            

           ...flutur, i  dashuruar jam

           në zëmër  te polenit.

            

           Wuppertal/1996

            

           · ·· Teilen · Löschen

 

 

 

 

 

 

www.dw.de
Pal Sokoli e ka gjetur veten midis dy botëve, atë të vendlindjes dhe atë të vendpritjes. Baba i katër fëmijëve, Pal Sokoli i është kushtuar poezisë dhe bashkëpunimit të letrarëve në Gjermani.

 

Ju falemnderit,jepni mbresat tuaja te Gästebuch-Libri i vizitorve ose pelqejeni ne Facebook Ju falenderoj nga zemra për komentet e juaja të sinqerta!

Nach oben